Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavní prokurátor ICC požádal o zatykače na Netanjahua a šéfa Hamásu

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dnes oznámil, že požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informaci přinesla agentura Reuters.

Podle Khana nesou Benjamin Netanjahu, izraelský ministr obrany Joav Galant, šéf vojenského křídla Hamásu Muhammad Díf, lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár a šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a Izraeli.

Konflikt mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenými skupinami, zejména Hamásem, se dlouhodobě vyznačuje eskalací násilí, které vedlo k četným obětem na obou stranách. ICC se zabývá vyšetřováním válečných zločinů a zločinů proti lidskosti s cílem zajistit spravedlnost pro oběti těchto konfliktů.

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Právní zástupce Izraele Gilad Noam podle AFP podání JAR označil za výsměch úmluvy o genocidě, z jehož porušení tato země Izrael obviňuje. "Označovat něco znovu a znovu za genocidu z toho genocidu neudělá. Opakování lži z něj pravdu neudělá," řekl. "Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě," dodal.

JAR žádá, aby MSD nařídil zastavení izraelského tažení ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Izrael však tvrdí, že tato operace je důležitá pro zničení hnutí Hamás.

Izrael si podle Noama uvědomuje, že v Rafahu je soustředěno velké množství civilistů, a také si je vědom úsilí hnutí Hamás využívat tyto osoby jako štíty. Právník uvedl, že v Rafahu se neuskutečňuje rozsáhlý útok, ale specifické a omezené operace spojené s opatřeními na evakuaci a podporu humanitárních činností.

Jihoafrická republika ve čtvrtek na půdě Mezinárodního soudního dvora uvedla, že situace v Pásmu Gazy dosáhla "nového a hrozného stadia". Připomněla také masové hroby, mučení či záměrné bránění přístupu k humanitární pomoci.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek tvrdil, že pozemní útok na Rafah je klíčovou částí mise izraelské armády pro zničení hnutí Hamás a zabránění útokům tohoto hnutí. Militanti vedeni Hamásem loni 7. října v Izraeli zabili přibližně 1200 lidí a dalších 240 zajali jako rukojmí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom izraelského premiéra z genocidy dlouhodobě obviňuje. V reakci na izraelskou ofenzivu v Pásmu Gazy Erdogan prohlásil, že pokud jde o genocidu, dosáhl izraelský premiér takové úrovně, že by mu ji záviděl i nacistický diktátor Adolf Hitler. Informovala o tom turecká agentura Anadolu.

Server The Times of Israel uvedl, že to není poprvé, co Erdogan přirovnal Netanjahua k Hitlerovi. Například loni koncem prosince Erdogan prohlásil, že Netanjahu je horší, než byl Hitler.

Naopak administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nepovažuje zabíjení Palestinců v Pásmu Gazy izraelskou armádou, která vede válku proti militantnímu hnutí Hamás, za genocidu, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, informuje agentura Reuters.

Spojené státy podle Sullivana chtějí, aby byl Hamás ve válce poražen. Zároveň ale tvrdí, že plánovaná invaze ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, které Izrael považuje za poslední baštu Hamásu, by byla chybou.

Témata:  ICC Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy