Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Honosné dary i smlouva o obraně. Jak probíhala Putinova schůzka s Kimem?

Vladimír Putin
Vladimír Putin
Foto: kremlin.ru

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu večer opustil Severní Koreu, kde jednal s tamním diktátorem Kim Čong-unem. Kim vyzdvihl význam Ruska při udržování světové strategické rovnováhy a plně podpořil pokračování ruské "speciální vojenské operace" na Ukrajině a podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Vzájemně se také obdarovali.

Podle agentury Reuters Putin ocenil podporu KLDR pro ruskou politiku, včetně té vůči Ukrajině. "Velmi si vážíme vaší důsledné a neochvějné podpory ruské politice, a to i směrem k Ukrajině," řekl Putin.

Putin dále uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR jsou založeny na rovnosti a vzájemném respektování zájmů. Zmínil také nový zásadní dokument, který bude tvořit základ vztahů mezi oběma zeměmi na dlouhá léta. Dodal, že vzájemné vztahy se zintenzivnily po loňské Kimově návštěvě v Moskvě.

Putin připomněl, že loni Rusko a KLDR oslavily 75. výročí diplomatických vztahů a letos slaví 75. výročí prvního mezistátního dokumentu - Dohody o hospodářské a kulturní spolupráci, kterou podepsal Kim Ir-sen během své první návštěvy Moskvy.

Kim uvedl, že vztahy mezi Ruskem a KLDR nyní vstupují do nové éry prosperity, která překonává období korejsko-sovětských vztahů z minulého století. Vyjádřil také přesvědčení, že Putinova návštěva posílí přátelství mezi oběma zeměmi. Putinovu návštěvu označil za významný okamžik v historii rusko-korejských vztahů.

Putin vyjádřil naději, že další setkání se severokorejským vůdcem proběhne opět v Moskvě. Bilaterální jednání v rozšířeném formátu se konala ve vládní rezidenci v Pchjongjangu a trvala asi 1,5 hodiny, s následnými rozhovory mezi čtyřma očima.

Putin také prohlásil, že Rusko a Severní Korea společně bojují proti hegemonii USA. Severokorejskému lídrovi poděkoval za vyvážený postoj jeho země k Ukrajině. "V současnosti společně bojujeme proti hegemonistickým a neokolonialistickým praktikám Spojených států a jejich satelitů," řekl Putin podle AFP, která se odvolala na prezidentova vyjádření zprostředkovaná ruskými státními tiskovými agenturami.

Podle Kima má nicméně dohoda obranný a mírový charakter. "Nepochybně urychlí vytvoření nového multipolárního světa," podotkl Kim. Severokorejský lídr dodal, že tato smlouva plně přispívá k udržování míru a stability v regionu.

Smlouva, jejíž cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci a upevnit jednotnou frontu proti Washingtonu, nahrazuje předchozí dohody mezi Ruskem a Severní Koreou z let 1961, 2000 a 2001, uvedl server CNN.

Putin během jednání označil tuto smlouvu za klíčový dokument, který bude dlouhodobě tvořit základ vztahů obou zemí. Slavnostní podpis smlouvy následoval po jednáních delegací a dvouhodinovém rozhovoru mezi Putin a Kimem.

BBC dodala, že tento pakt o vzájemné obraně by mohl mít dopady na válku, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Rusko by mohlo požádat o pomoc KLDR v souvislosti s útoky ukrajinské armády na ruská města jako Belgorod nebo na okupovaných územích na východě Ukrajiny.

Kreml rovněž informoval, že během Putinovy návštěvy byly podepsány další dohody, včetně výstavby hraničního silničního mostu a spolupráce ve zdravotnictví, medicínském vzdělávání a vědě.

Kim přivítal Putina okázalým ceremoniálem na hlavním náměstí Pchjongjangu, kde mu představil klíčové členy severokorejského vedení, včetně své vlivné sestry Kim Jo-džong. V ulicích Pchjongjangu se seřadily davy lidí, kteří zdravili Putinovu kolonu skandováním jeho jména a máváním květinami a vlajkami.

Kim Čong-un věnoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi při jejich setkání v Pchjongjangu pár loveckých psů plemene Pungsan. Informovala o tom ve čtvrtek severokorejská státní média, podle jihokorejské agentury Jonhap. Stejnými psy obdaroval Kim v roce 2018 i tehdejšího jihokorejského prezidenta Mun Če-ina.

Psi plemene Pungsan jsou považováni za vzácné, pravděpodobně jde o variantu sibiřského huskyho zkříženou se špicí. Mají bílou srst, huňatý kožich, tmavé oči a špičaté uši. V Severní Koreji jsou považováni za národní symbol díky své klidné povaze a věrnosti.

Putin severokorejskému vůdci daroval novou limuzínu Aurus, admirálskou dýku a čajový servis. Na oplátku obdržel Putin od Kim Čong-una několik předmětů s vlastní podobiznou, jak uvedl poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov podle serveru BBC.

Agentura Jonhap upozornila, že darování auta Kimu porušuje sankce Rady bezpečnosti OSN, které zakazují dodávky luxusních předmětů do Severní Koreje podle rezoluce č. 2397 z prosince 2017.

Témata:  Kim Čong-un Vladimír Putin Severní Korea

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy