reklama

V srpnu, tedy ve druhém měsíci letních školních prázdnin, se ve slovenských hotelech, penzionech a v jiných podobných zařízeních ubytovalo téměř 668.000 lidí, meziročně o 2,4 procenta méně. Proti srpnu roku 2019, tedy období před epidemií nemoci covid-19, pokles dosáhl 15,7 procenta.

Ani vyšší počet Slováků, kteří strávili například dovolenou ve vlasti, nedokázal nahradit propad počtu turistů ze zahraničí. V srpnu sice služeb ubytovacích zařízení využilo nejvíce cizinců za poslední rok, jejich počet se ale snížil proti loňsku o 23,2 procenta a v porovnání se stejným měsícem roku 2019 klesl o tři pětiny. V minulosti ze zahraničí jezdili na Slovensko hlavně Češi. Slovensko při vstupu do země až na výjimky vyžaduje karanténu od lidí, kteří nebyli plně očkováni proti covidu-19.

Za období od začátku letošního roku do konce srpna se na Slovensku ubytovalo 1,8 milionu lidí. Meziročně to znamená pokles o 30,1 procenta a proti stejnému období roku 2019 propad o 58,8 procenta.

Cestovní ruch na Slovensku patří v souvislosti s covidem-19 k nejvíce zasaženým sektorům ekonomiky. V regionech v nejvyšším stupni epidemického rizika, do kterého bude od příštího týdne patřit deset z celkového počtu 79 okresů, hoteliéři nesmějí turisty ubytovávat.

reklama