Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hoteliérům na Slovensku chybějí zahraniční turisté, Slováci výpadek nenahradili

Hotel Líšeňský dvůr
Hotel Líšeňský dvůr
Foto: lisensky-dvur.cz

Hotely a další ubytovací zařízení na Slovensku zaznamenaly v srpnu méně hostů než ve stejném období loni, proti období před vypuknutím koronavirové krize byl pokles počtu ubytovaných hostů v zemi výraznější. Důvodem je propad počtu turistů ze zahraničí. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu.

V srpnu, tedy ve druhém měsíci letních školních prázdnin, se ve slovenských hotelech, penzionech a v jiných podobných zařízeních ubytovalo téměř 668.000 lidí, meziročně o 2,4 procenta méně. Proti srpnu roku 2019, tedy období před epidemií nemoci covid-19, pokles dosáhl 15,7 procenta.

Ani vyšší počet Slováků, kteří strávili například dovolenou ve vlasti, nedokázal nahradit propad počtu turistů ze zahraničí. V srpnu sice služeb ubytovacích zařízení využilo nejvíce cizinců za poslední rok, jejich počet se ale snížil proti loňsku o 23,2 procenta a v porovnání se stejným měsícem roku 2019 klesl o tři pětiny. V minulosti ze zahraničí jezdili na Slovensko hlavně Češi. Slovensko při vstupu do země až na výjimky vyžaduje karanténu od lidí, kteří nebyli plně očkováni proti covidu-19.

Za období od začátku letošního roku do konce srpna se na Slovensku ubytovalo 1,8 milionu lidí. Meziročně to znamená pokles o 30,1 procenta a proti stejnému období roku 2019 propad o 58,8 procenta.

Cestovní ruch na Slovensku patří v souvislosti s covidem-19 k nejvíce zasaženým sektorům ekonomiky. V regionech v nejvyšším stupni epidemického rizika, do kterého bude od příštího týdne patřit deset z celkového počtu 79 okresů, hoteliéři nesmějí turisty ubytovávat.

Témata:  Slovensko hotely

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.