Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí nová vlna migrantů z Turecka? Řecká pobřežní stráž posiluje hlídky

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Řecká pobřežní stráž od víkendu zvýšila hlídky podél ostrovů v Egejském moři v reakci na zatím nepotvrzené zprávy, že se větší počet migrantů opět začíná z tureckého vnitrozemí přesouvat na pobřeží s cílem přeplout do Řecka. Informoval o tom dnes deník Kathimerini.

Také řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis v pondělí řekl, že migranti se shlukují na západním pobřeží Turecka. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ale uvedla, že takové informace nemá.

Řecká pobřežní stráž podle deníku Kathimerini začala zvyšovat hlídky už o víkendu i v obavě, že se bude opakovat podobná situace jako na přelomu února a března. Tehdy se desetitisíce migrantů přemístily z tureckého vnitrozemí k řecké pozemní hranici poté, co turecká vláda oznámila, že hranice do EU je otevřená. Do té doby Ankara v zásadě bránila migrantům, aby ve větší míře utíkali do Řecka. Šlo o součást dohody s evropskými zeměmi, které za to Ankaře poslala peníze na pomoc s běženci, jichž do Turecka jen ze Sýrie kvůli válce uteklo přes 3,6 milionu.

Řecká pobřežní stráž nyní posílila hlídky, které mají zabránit lodím s migranty dostat se do řeckých vod.

Šéf mise IOM v Řecku Gianluca Rocco v pondělí novinářům prostřednictvím videokonference řekl, že nemá informace o větším pohybu migrantů k turecko-řecké hranici. Dodal ale, že v těchto dnech se počty běženců směřujících do Řecka obvykle zvyšují kvůli zlepšujícímu se počasí. To se podle něj ale zatím neděje. Situace se však může "velmi rychle" měnit, dodal Rocco.

Témata:  uprchlíci Řecko Turecko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 13:42

V Praze na hlavním nádraží nejezdily vlaky. Z portálu tunelu spadl člověk

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy