Při rozsáhlé razii v 11 německých spolkových zemích zatkla dnes ráno policie 25 lidí patřících k extremistické pravicové skupině, která podle vyšetřovatelů plánovala převrat a ozbrojené útoky proti státu. Součástí skupiny byli přívrženci radikálního hnutí Říšští občané (Reichsbürger), které popírá legitimitu spolkové republiky a vyzývá ke svržení spolkových institucí.

Pokud se potvrdí, že skupina chystala teroristické činy, musí podle německého prezidenta stát přijmout jasná opatření a trestní právo stanovit hranice. "Naše liberální demokracie musí být také obranyschopná," podotkl v rozhovoru s rozhlasovou stanicí MDR Aktuell. Vyslovil se i za to, aby zastánci liberálního, demokratického a otevřeného Německa byli v debatách - třeba i na sociálních sítích - více slyšet.

Ministryně Faeserová na tiskové konferenci poskytla detaily o skupině. "Je očividné, že organizace měla dvě složky. Takzvanou radu a vojenské křídlo. To již samo o sobě ukazuje na nebezpečnost tohoto údajného teroristického uskupení," řekla.

Na zátahu proti radikálům se podle ní podílelo na 3000 policistů. "Byla to náročná operace a já jsem ráda, že se všichni vrátili v pořádku," poznamenala. To, že Německo dokázalo plány na převrat odhalit a proti strůjcům zakročit, je podle ministryně důkazem, že země má silné základy právního státu.

Za profesionálně odvedenou a logisticky velmi náročnou práci dnes policistům poděkoval i ministr spravedlnosti Marco Buschmann. Dokazuje podle něj, že německá demokracie je obranyschopná.