V sobotním prohlášení soud podle BBC uvedl, že tento krok je pokusem podkopat jeho "zákonný mandát k zajištění odpovědnosti za nejtěžší zločiny". Rusko, které není členem ICC, dříve označilo zatykač proti Putinovi za "neplatný".

Britský právník Khan vydal zatykač na Putina v březnu kvůli tomu, že je zodpovědný za válečné zločiny. Argumentaci zaměřil na nezákonné deportace dětí z Ukrajiny do Ruska. Zároveň byl vydán zatykač na ruskou komisařku pro práva dětí Marii Lvovou-Belovovou.

Odhaduje se, od začátku války bylo násilně převezeno do Ruska že více než 16 000 dětí. ICC uvedl, že existují rozumné důvody se domnívat, že jak Putin, tak Lvova-Belova nesou individuální trestní odpovědnost.

Kreml v reakci na to vydal na prokurátora tento týden zatykač kvůli "trestnímu stíhání osoby, o níž je známo, že je nevinná". ICC v prohlášení uvedl, že si je "vědom a hluboce znepokojen neoprávněnými donucovacími opatřeními, která byla přijata proti představitelům ICC."

Soud označil ruská obvinění proti Khanovi za "nepřijatelná" a uvedl, že mu nebude bráněno v tom, aby pokračoval v "plnění svého nezávislého mandátu". 

reklama