Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.
JAR požádala ICJ o mimořádná opatření proti Izraeli minulý týden. Rozhodnutí haagského soudu, který řeší spory mezi státy, jsou závazná, ale soud nemá pravomoc je vynutit. AFP připomíná, že ICJ například bezvýsledně nařídil Rusku zastavit invazi na Ukrajinu.
JAR minulý týden před ICJ uvedla, že situace v Pásmu Gazy, kterou označila za genocidu, dosáhla "nové a hrozné fáze". Izraelská ofenzíva v Rafahu je "posledním krokem ke zničení Gazy a Palestinců," tvrdil právník Vaughan Lowe zastupující JAR.
Toto jednání bylo třetím případem, kdy ICJ řešil konflikt v Gaze na podnět JAR. Koncem prosince JAR podala žalobu, ve které obvinila Izrael z genocidy v souvislosti s Gazou.
ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.
V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.
Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.
"Opakované nazývání něčeho genocidou z toho genocidu nedělá. Opakování lži z ní nedělá pravdu. (V Pásmu Gazy) probíhá tragická válka, ale ne genocida," citovala AFP vyjádření právního zástupce Izraele Gilada Noama.
JAR tvrdí, že Izrael svou vojenskou operací překročil rámec oprávněné sebeobrany. Předchozí příkazy ICJ označila za nedostatečné pro řešení "brutálního vojenského útoku na jediné zbývající útočiště pro obyvatele Gazy".
Izraelská armáda ve čtvrtek informovala o postupu svých vojáků v Rafahu. Podle ní nyní postupují hlouběji přes městské čtvrti Brazílie a Šaburu, kde mají informace o "teroristických cílech". V uplynulých dnech také objevili odpalovací zařízení pro rakety a několik tunelových šachet.
Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan mezi tím oznámil, že požádal o vydání zatykačů na lídry palestinského radikálního hnutí Hamás a Izraele, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informaci přinesla agentura Reuters.
Podle Khana nesou Benjamin Netanjahu, izraelský ministr obrany Joav Galant, šéf vojenského křídla Hamásu Muhammad Díf, lídr Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár a šéf politického křídla Hamásu Ismáíl Haníja odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v Pásmu Gazy a Izraeli.
Konflikt mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenými skupinami, zejména Hamásem, se dlouhodobě vyznačuje eskalací násilí, které vedlo k četným obětem na obou stranách. ICC se zabývá vyšetřováním válečných zločinů a zločinů proti lidskosti s cílem zajistit spravedlnost pro oběti těchto konfliktů.
Rozhodnutí hlavního prokurátora je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě, reagoval izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.
"Jakákoli snaha o nalezení paralel mezi těmito ohavnými teroristy a demokraticky zvolenou vládou Izraele, která pracuje na naplnění své povinnosti obraňovat a chránit své občany v souladu s principy mezinárodního práva, je neslýchaná a nikdo ji nemůže akceptovat," uvedl Herzog na sociální síti X.
Zároveň zdůraznil, že hlavní starostí mezinárodního společenství by měl být návrat izraelských rukojmích, jejichž militanti unesli při říjnovém útoku na Izrael.
Šéf izraelské diplomacie krok hlavního prokurátora ICC přirovnal k útoku Hamásu na Izrael, v jehož důsledku vypukla loni v říjnu válka v Pásmu Gazy.
"Hlavní prokurátor jedním dechem vzpomíná izraelského premiéra a ministra obrany po boku ohavných monster Hamásu - je to historické zneuctění, na které se nezapomene," uvedl Kac v příspěvku na sociální síti X.
Zároveň oznámil, že nařídil okamžité zřízení speciálního koordinačního centra na ministerstvu zahraničních věcí věcí, jehož cílem bude bojovat proti tomuto rozhodnutí.
"Plánuji mluvit s ministry zahraničních věcí vedoucích zemí světa a vyzvat je, aby se postavili proti rozhodnutí hlavního prokurátora," uvedl Kac s tím, že ministry požádá, aby v případě vydání zatykačů odmítli jejich uplatnění.
"Nijaká síla na světě nám nezabrání přinést zpět domů všechny naše rukojmí a svrhnout teroristický režim Hamásu," dodal Kac.
Galant označil žádost hlavního prokurátora za ostudný pokus zasahovat do izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy. Napsal to na sociální síti X. Galant napsal, že "pokus prokurátora Karima Khana upřít Státu Izrael právo na sebeobranu a na osvobození rukojmích musí být odmítnut."
Netanjahu rozhodnutí hlavního prokurátora také odsoudil. Podle něj jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP. Izraelský premiér v prohlášení přislíbil, že jeho země bude dále bojovat proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás, a rozhodnutí prokurátora ICC označil za projev antisemitismu.
"Jako izraelský premiér se znechucením odmítám to, že státní zástupce v Haagu přirovnává demokratický Izrael s masovými vrahy z Hamásu," uvedl Netanjahu.
"Jak se opovažujete přirovnávat Hamás, který zavraždil, spálil, zmasakroval, odťal hlavy, znásilnil a unesl naše bratry a sestry, k izraelským vojákům bojujícím ve spravedlivé válce, " citoval izraelského premiéra Reuters.
"Nějaký tlak ani rozhodnutí jakéhokoli mezinárodního fóra nám nezabrání útočit na ty, kteří se snažili nás zničit," dodal Netanjahu.
Související
19. listopadu 2024 12:44
12. listopadu 2024 11:03
3. listopadu 2024 13:20
6. října 2024 11:16
31. srpna 2024 19:39
31. srpna 2024 13:21