reklama

V Indii, která je s 1,37 miliardy obyvatel po Číně druhou nejlidnatější zemí světa, se celkem koronavirem nakazilo 27,56 milionu osob. To je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě. Od začátku pandemie loni na jaře v zemi zemřelo skoro 318.900 pacientů s covidem-19.

Reuters uvádí, že na region jižní Asie, do kterého se kromě Indie řadí také Bangladéš, Pákistán, Bhútán, Nepál, Maledivy a Srí Lanka, připadá celkem 30 milionů nakažených, což je 18 procent všech případů na světě. Zdejší smrtelná bilance odpovídá deseti procentům všech úmrtí. Panuje ovšem podezření, že skutečný rozsah pandemie je v této oblasti mnohem horší a oficiální údaje příliš neodrážejí realitu.

Indie tento měsíc spustila očkování pro všechny lidi starší 18 let. Poptávku po vakcínách ale nedokáže uspokojit, ačkoli patří mezi jejich největší výrobce. Premiér Nárenda Módí čelí rostoucí kritice, že jeho vláda není schopná zajistit dostatek očkovacích látek pro indickou populaci, plně naočkovaná jsou asi jen tři procenta lidí.

To je nejnižší podíl mezi deseti zeměmi s nejvyšším počtem případů na světě. Indické úřady v březnu dočasně zastavily export vakcín, kvůli čemuž se jiné země jako Bangladéš, Nepál, Srí Lanka a mnoho států v Africe musely snažit preparáty získat z jiných zdrojů. Podle Reuters se očekává, že Indie vývoz vakcín neobnoví nejméně do října.

reklama