reklama

Za posledních 24 hodin Indie zaznamenala 259.170 nových infekcí; o den dříve přibylo 273.810 nákaz, což bylo nejvíce za den od počátku pandemie. Celkově tato země, kde žije víc než 1,3 miliardy lidí, zaznamenala už 15,32 milionu nakažených, což je nejvíce po Spojených státech. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Indie 180.530.

Při přepočtu denních přírůstků na 100.000 obyvatel v Indii stále přibývá jen asi desetina nakažených za den ve srovnání se situací, kdy byla v lednu epidemie na vrcholu v České republice. V přepočtu na obyvatele nicméně Česká republika provedla od začátku pandemie téměř osmkrát více testů, než bylo provedeno v Indii.

Indie, která patří k největším výrobcům vakcín na světě, vidí naději v rychlém očkování. Dosud očkovala zdravotníky a lidi starší 45 let, dnes oznámila, že zpřístupňuje očkování všem dospělým. První dávku vakcíny dostalo v Indii přes 108 milionů lidí.

Dodavatelé vakcín, jako například Serum Institute of India, ale mají problémy plnit mezinárodní požadavky a uvádějí, že produkci brzdí nedostatek surovin. Podle BBC má nyní Indie pro své potřeby připravených 27 milionů vakcín, což jí při stávajícím tempu očkování vystačí pouze na devět dní.

Indická metropole Dillí vyhlásila v pondělí šestidenní uzávěru, která má zbrzdit šíření koronaviru a ulevit tlaku na infrastrukturu. V hlavním městě není dost nemocničních lůžek, jsou vyčerpány nemocniční zásoby kyslíku i léku remdesivir používaného k léčbě pacientů s covidem-19.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyzvalo Američany, aby do Indie necestovali, a také Británie uvedla, že Indii zařadí na seznam červených zemí.

reklama