Od začátku pandemie již země s 1,37 miliardy obyvatel zaznamenala 28,8 milionu infikovaných koronavirem a 346.759 zemřelých. To je v absolutních počtech nakažených druhý nejhorší výsledek na světě za Spojenými státy, v počtu mrtvých celosvětově třetí nejhorší po USA a Brazílii.

Tempo šíření nákazy nicméně v poslední době v Indii zpomalilo. Zatímco ještě počátkem května denně přibývalo přes 400.000 koronavirem nakažených lidí, v druhé polovině května se denní bilance pohybovala pod hranicí 300.000 a 25. května poprvé klesla pod 200.000. Dnešní počet nově nakažených je nejnižší od 6. dubna, uvedl deník The Times of India.

Zatímco na těžce postiženém venkově zůstává situace nadále problematická, metropole Dillí a další města se pomalu vracejí k normálu. V Dillí, jež má kolem 20 milionů obyvatel, nyní denně přibývá kolem 500 nových nákaz. Šéf dillíské vlády Arvind Kedžrivál dnes prohlásil, že v neděli obnoví provoz dillíské metro, i když zatím jen s poloviční kapacitou. Od 7. června budou také obden znovu otevřena tržiště a nákupní centra. Do kanceláří může začít chodit 50 procent zaměstnanců; tovární a stavební dělníci se v Dillí vrátili do práce již minulý týden.

Bombaj, která je hlavním městem západoindického státu Maháráštra, oznámila, že od pondělí budou moci znovu přivítat návštěvníky restaurace, salony krásy či posilovny, i když budou smět být zatím obsazené jen z poloviny.