Ministr novinářům potvrdil dosud neoficiální informaci, že zmíněnou vakcínu schválil v pátek pro nouzové použití indický lékový úřad. Řekl však také, že na schválení ještě čekají další tři očkovací látky. Kromě už dříve zmiňovaného preparátu Covaxin místní společnosti Bharat Biotech jde o ruskou vakcínu Sputnik V a o látku ZyCoV-D indické farmaceutické společnosti Zydus Cadila.

Covaxin podle dnešní informace agentury Reuters už experti lékového úřadu ke schválení doporučili.

Reuters v pátek s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že místní farmaceutická firma SII už vytvořila zásoby více než 50 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. Zdroj dodal, že distribuce očkovací látky do jednotlivých indických států by mohla začít dnes, což však úřady zatím nepotvrdily.

Očekává se, že Indický ústav pro kontrolu léčiv (CDSCO) záhy oznámí dávkování a další podrobnosti kolem očkování. Společnost SII požádala o schválení režimu aplikování dvou plných dávek vakcíny s odstupem přibližně 28 dnů.

Druhý nejlidnatější stát světa Indie registruje od začátku pandemie dohromady už více než deset milionů potvrzených případů nákazy koronavirem a v současné době tak má po Spojených státech druhý nejvyšší počet celkem infikovaných. Proto se také indická vláda usilovně snaží o co nejrychlejší zahájení vakcinace proti infekci.