Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indonésie bude mít nové hlavní město? Jakartu pohlcují odpadky a moře

Vlajky
Vlajky
Foto: INT

Jakarta zřejmě v příštích letech přestane být hlavním městem Indonésie. Indonéský prezident Joko Widodo dnes navrhl, aby se vládní úřady a veškeré pravomoci spojené se statusem metropole dvousetmilionového státu přesunuly na ostrov Borneo. Jaké město by mělo být tím hlavním však neupřesnil, uvedla agentura Reuters.

"Žádám vás tímto o svolení přesunout naše hlavní město na Kalimantan," řekl dnes Widodo poslancům indonéského parlamentu, přičemž použil název pro indonéskou část ostrova Borneo, který jeho země sdílí s Malajsií a Brunejí.

Prezident nejlidnatějšího muslimského státu světa, který po svém dubnovém zvolení zahájí druhé funkční období v říjnu, přesun zdůvodnil tím, že metropole má "reprezentovat pokrok lidu" a "ekonomickou rovnost a spravedlnost".

V Jakartě ležící na přelidněném ostrově Jáva v současnosti žije kolem deseti milionů obyvatel, její širší aglomerace jich má až 30 milionů. Město se potýká se špínou a smogem, ale také s opakovanými ničivými záplavami, k nimž podle expertů přispívá odlesňování kopců nad městem, chaotické plánování výstavby a odpadky, jež ucpávají vodní toky.

Podle dřívějších prohlášení vlády by přesun administrativní metropole mohl trvat až deset let. Podobné stěhování v minulosti uskutečnila například sousední Malajsie, ale i Brazílie či Kazachstán.

Témata:  Indonésie

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 19:06

Orbán má nového nepřítele. Péter Magyar do ulic přivedl desítky tisíc lidí

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy