Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inferno v Brazílii: Hoří amazonské pralesy. Zapálily je neziskovky, naznačil Bolsonaro

Amazonský prales, ilustrační fotografie
Amazonský prales, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho vládu kvůli tomu, že jim snížila příspěvky. Informovala o tom dnes brazilská média. Prezident, kritizovaný za preferování ekonomických zájmů před ekologickými, tak reagoval na statistiku, podle níž počet lesních požárů v Brazílii letos proti stejnému období z loňska vzrostl o 84 procent.

"Sebrali jsme peníze nevládním organizacím, dostávají jen 40 procent. Takže mají nedostatek peněz. Takže možná, neříkám že ano, existují kriminální činy těchto nevládních organizací," řekl dnes k lesním požárům Bolsonaro. Na dotaz novinářů, zda jsou za požáry zodpovědné nevládní organizace, odpověděl: "To neříkám. Musíme bojovat proti zločinu, pak uvidíme, kdo je za něj zodpovědný. Ale podle mě v tom je zájem těchto nevládních organizací."

Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE) zveřejnil v úterý data, podle nichž od začátku roku eviduje v Brazílii rekordních 72.843 lesních požárů. Jen od minulého čtvrtka odhalily satelitní snímky 9507 nových lesních požárů, zejména v amazonském pralese, sdělil INPE.

Bolsonaro data v první reakci v úterý zlehčoval. "Říkali mi kapitán motorová pila a teď jsem Nero, protože zapaluji Amazonii. Ale je přece období požárů," uvedl brazilský prezident. Podle INPE ale za větší počet požárů nemůže jen sucho či klimatické změny. Přispívá k nim i nelegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy.

Kvůli požárům ve státech Amazonas a Rondonia se v pondělí odpoledne místního času na hodinu zahalilo do tmy město Sao Paulo, když tam silný vítr a studená fronta zanesly dým z lesních požárů. Od nich je přitom město vzdáleno přes 2700 kilometrů.

Amazonský deštný prales je označován za "zelené plíce" planety, protože má klíčovou roli v pohlcování skleníkových plynů, jež přispívají ke změnám klimatu. Asi 60 procent amazonského pralesa leží na území Brazílie.

Obavy ekologů o Amazonii se zvýšily poté, co do úřadu brazilského prezidenta nastoupil krajně pravicový politik Bolsonaro, který se chystá mimo jiné legalizovat těžbu nerostů v domorodých rezervacích v Amazonii.

Bolsonaro nedávno označil za nepravdivé alarmující údaje ústavu INPE o odlesňování Amazonie. Kvůli sporu s prezidentem pak skončil v úřadu šéf INPE Ricardo Galvao.

Kvůli neekologické politice Bolsonarovy vlády také tento měsíc oznámilo Německo, že omezí financování ekologických projektů v Amazonii. Bolsonaro pak přes novináře vzkázal německé kancléřce Angele Merkelové, ať si své peníze nechá a použije je na zalesňování své země. Po Německu oznámilo zastavení financování nových projektů v Amazonii i Norsko, které už loni objem peněz omezilo.

Témata:  Amazonský prales Brazílie Jair Bolsonaro

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy