Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v eurozóně se nezměnila, má hodnotu 5,3 procenta

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V srpnu se míra inflace v eurozóně nezměnila a setrvala na úrovni 5,3 procenta, oznámil dnes v odhadu statistický úřad Eurostat. Jádrová inflace, která vylučuje kolísání cen energií a potravin, se snížila z 5,5 procenta v červenci na 5,3 procenta.

I nadále je míra inflace značně vyšší než dvouprocentní cíl, který si pro udržení cenové stability stanovila Evropská centrální banka (ECB). Banka předpokládá, že inflace by se mohla k této hranici vrátit až ke konci roku 2025.

V srpnu nejvíce vzrostly ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák, kde meziroční růst dosáhl 9,8 procenta. To představuje zpomalení oproti červencovému tempu 10,8 procenta. Dalším významným faktorem ovlivňujícím inflaci byly služby, jejichž růst klesl z 5,6 procenta v červenci na 5,5 procenta v srpnu. Ceny energií se meziročně snížily o 3,3 procenta, navazují tak na červencový pokles o 6,1 procenta.

Ze zemí eurozóny mělo nejvyšší srpnovou inflaci Slovensko s 9,6 procenty, kde ale došlo k poklesu z červencových 10,2 procenta. Naopak nejnižší inflaci v eurozóně zaznamenaly v srpnu Belgie a Španělsko s 2,4 procenty. Třetí nejnižší hodnotu dosáhla Kypr s třemi procenty.

Témata:  inflace EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.