Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Invaze zničila téměř třetinu infrastruktury na Ukrajině, odhadl ministr dopravy

Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Následky ostřelování Charkova ruskou invazní armádou
Foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN

Ruská invaze na Ukrajinu dosud zničila 20 až 30 procent veškeré infrastruktury, odhadl v dnešním rozhovoru s listem Le Monde ukrajinský ministr dopravy Oleksandr Kubrakov. Škody na ukrajinské infrastruktuře podle něj přesahují 100 miliard eur (2,5 bilionu korun).

"Odhadujeme, že bylo zničeno mezi 20 až 30 procenty veškeré infrastruktury: silnice, mosty, přístavy, železnice, letiště," uvedl Kubrakov. Z hlediska budov jsou nejvíce poškozená města jako Mariupol, Charkov, Černihiv, Severodoněck a Lysyčansk. O domov přišlo na 320.000 lidí a "další se očekávají", dodal ministr, podle kterého je například Mariupol kompletně srovnaný se zemí.

Ruská vojska na Ukrajinu vpadla před téměř čtyřmi měsíci, 24. února. Ačkoliv je konec války v nedohlednu, v některých oblastech napadená země začala s obnovou zdevastované infrastruktury. Ukrajina se podle Kubrakovova snaží i přes riziko opětovného zničení vyřešit ty nejnaléhavější problémy.

"Pravděpodobnost, že budou města nebo infrastruktura znovu napadeny, je stále velmi vysoká. Válka bude dlouhá, nemůžeme proto začít s rozsáhlou obnovou. Ale musíme toho opravit co nejvíc před příchodem zimy - i s rizikem, že to bude znovu zničeno - jinak se lidé nevrátí," řekl Kubrakov. Ukrajinské úřady si podle něj určují seznam priorit, na kterém jsou zejména mosty a strategické osy.

"Musíme také opravit školy, nemocnice, administrativní budovy," doplnil ministr.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.