reklama

Itálie nyní zažívá mírné zklidnění epidemické situace, která byla nejvážnější v první půlce listopadu. Tehdy každý den přibývalo v nemocnicích kolem tisícovky pacientů ve vážném stavu, nyní obsazenost lůžek na odděleních i na jednotkách intenzivní péče pomalu klesá. V nemocnicích je aktuálně bezmála 33.000 pacientů, 3663 z nich na jednotkách intenzivní péče.

Česká firma WPA dnes informovala, že se chystá Itálii darovat 500 kvalitních respirátorů s filtry, které by měli ve středu římskému Spallanzaniho institutu pro infekční nemoci předat zástupci českého velvyslanectví.

V 60milionové Itálii se od února nakazilo virem SARS-CoV-2 1,62 milionu lidí, 56.361 nakažených zemřelo. Co do počtu úmrtí je Itálie druhou nejvíce postiženou zemí v Evropě po Británii.

V Turecku v posledních týdnech počet nakažených i obětí setrvale roste, dnes země oznámila rekordní bilanci úmrtí už podeváté v řadě. Celkem podle oficiálních statistik zemřelo skoro 14.000 pacientů s covidem-19.

V zemi s 83 miliony obyvatel se nedá dopočítat celkový počet nakažených, protože Turecko po čtyři měsíce do statistik infikovaných koronavirem zahrnovalo pouze osoby s příznaky onemocnění. Minulý týden tento postup změnilo a nově počítá i takzvané asymptomatické případy.