reklama

Omezení byla v zemi zpřísněna před velikonočními svátky na začátku dubna. Nová pravidla mají v zemi platit do konce července.

Vláda od pondělí umožní přeřazení regionů, jež pro to splňují podmínky, do nižšího, takzvaného žlutého, stupně opatření. Podle stávajících pravidel musely být kraje pouze ve vyšších stupních opatření. V žlutých regionech budou smět bary a restaurace otevřít zahrádky a od 1. června také vnitřní prostory, uvedl deník Corriere della Sera. Vláda umožní od pondělí otevření, ale se sníženou kapacitou, kulturních zařízení. Postupně budou moci obnovit provoz i vnitřní sportovní zařízení.

Vláda chce umožnit cesty do a z regionů, jež budou ve vyšším stupni opatření. Lidé se ale budou muset prokázat negativním testem či zeleným certifikátem, který bude prokazovat prodělání nemoci covid-19 či dokončené očkování proti covidu-19. Pro cesty mezi regiony s nižším rizikem nebude potvrzení nutné. Od 1. května budou v omezené míře povolené i návštěvy mezi domácnostmi. Zůstat v platnosti by měl zákaz nočního vycházení po 22 hodině.

Během jednání se zástupci krajů vláda vyjádřila úmysl, aby od pondělí bylo v prezenčním vyučování nejméně 60 procent žáků. Vláda chce obnovit vyučování ve školách co nejdříve i vzhledem k tomu, že prázdniny v Itálii obvykle začínají na začátku června.

Ohledně tempa rozvolňování panují mezi vládními stranami výrazné spory. Výraznější rušení omezení žádá šéf Ligy Matteo Salvini, podle kterého by Itálie měla zavést "madridský model". To znamená posunout zákaz nočního vycházení na 23 hodinu a rychleji otevřít bary a restaurace. Opatrnější stanovisko zastává ministr zdravotnictví Roberto Speranza, který zastupuje levicové křídlo rozsáhlé vládní koalice. Premiér Mario Draghi uvedl, že jeho kabinet musí při rozvolňování brát v úvahu "uvážené riziko".

Podle epidemiologů epidemie koronaviru v Itálii v posledních týdnech klesá slábne. Dnes Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo bezmála 9000 nových případů koronaviru za předchozích 24 hodin a 316 úmrtí. Itálie patří k evropským zemím, na které epidemie covidu-19 udeřila nejhůře. Od jejího začátku bylo v zemi potvrzeno 3,9 milionu případů koronaviru a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo bezmála 118.000 lidí.

reklama