Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael předložil Hamásu "mimořádně velkorysou" nabídku dohody o příměří

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes při návštěvě v Rijádu sdělil, že Palestinské hnutí Hamás dostalo nabídku dohody o příměří v Pásmu Gazy výměnou za propuštění izraelských rukojmích, která je z Izraelské strany mimořádně velkorysá. 

Vyjádřil naději, že Hamás učiní správné rozhodnutí a nabídku přijme, uvedla agentura Reuters.

"Blinken během panelové diskuse také řekl, že Spojené státy a Saúdská Arábie za poslední měsíc pokročily v intenzivních bilaterálních jednáních o normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem a že úsilí v této otázce má velmi blízko svému naplnění."

Kromě toho saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán během diskuse uvedl, že dokončení bilaterálních jednání mezi jeho zemí a USA o bezpečnostní smlouvě jsou "velmi, velmi blízko".

"Většina práce už je hotova. Máme hrubé obrysy toho, co si myslíme, že se musí stát na palestinské frontě," řekl bin Farhán.

Blinken v Rijádu také zopakoval, že Spojené státy nesouhlasí s plánovanou pozemní ofenzivou izraelské armády do Rafáhu a že se stále obávají o osud více než milionu uprchlíků, kteří se v tomto městě při hranicích s Egyptem ukrývají před boji v jiných částech Pásma Gazy.

"Ještě jsme neviděli plán, díky němuž bychom uvěřili, že civilisté mohou být účinně chráněni," dodal. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem HAMÁS Izrael

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy