Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelci bombardovali Gazu, Hamás má být na pokraji rozpadu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: unmultimedia.org

Izrael v úterý pokračoval bombardováním Pásma Gazy poté, co prohlásil, že militantní hnutí Hamás bylo vojenským tažením Izraele dotlačeno na pokraj rozpadu.

Hamás uvádí, že v úterý v centrální části Pásma Gazy vypukly prudké boje. Svědci hlásili útoky i na jihu oblasti. Cílem pondělních útoků bylo největší město na jihu Pásma Gazy, Chán Júnis, které se nyní ocitlo v epicentru bojů. Bojuje se také ve městě Rafah ležícím na hranici s Egyptem, kde hledají útočiště desítky tisíc civilních obyvatel.

"Hamás stojí před rozpadem, IDF (Izraelské obranné síly) obsazují jeho poslední bašty," prohlásil v pondělí v noci izraelský ministr obrany Joav Gallant.

Náčelník izraelského generálního štábu Herci Halevi v pondělí navštívil centrum města Chán Júnis. Izraelské síly tam podle jeho slov zajišťují úspěchy v severní části Pásma Gazy, vstup do jižní části Pásma a také hluboko do podzemí.

Lídři humanitárních organizací se obávají propuknutí nemocí a hladomoru na obléhaném území a proto stupňují diplomatický tlak na Izrael, aby posílil snahu o ochranu civilního obyvatelstva, píše AFP.

Témata:  Izrael Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.