reklama

Armáda v prohlášení uvedla, že zlikvidovala infrastrukturu teroristického hnutí Hamás ve škole ve městě Bajt Hanún na severu palestinské enklávy u pobřeží Středozemního moře. Vojáci uvnitř našli dva vstupy do tunelů, z nichž jeden skrýval nejrůznější pasti, a také zbraně, uvedl server Times of Israel.

Pozemní invazní síly rovněž naváděly noční letecké údery proti vozidlům převážejícím rakety či skladu zbraní. Do útoků se zapojilo také námořnictvo, které udeřilo proti cílům podél pobřeží.

Izraelský ministr obrany Yoav Gallant ještě před zahájením příměří, které již skončilo, avizoval, že jakmile smluvený klid zbraní skončí, vojenská operace bude s intenzitou pokračovat nejméně další dva měsíce. "Bude to pokračovat, protože potřebujeme dosáhnout vítězství a vytvořit tlak na propuštění dalších skupin rukojmích," vysvětlil.

Premiér Benjamin Netanjahu během přestávky v bojích zmínil tři cíle války, jimiž jsou eliminace Hamásu, návrat všech rukojmích a jistota, že Gaza už nikdy nebude představovat nebezpečí pro Izrael. "Budeme pokračovat do konce, do vítězství. Nic nás nezastaví. Jsme přesvědčeni, že máme sílu a vůli nutnou pro dosažení všech cílů války," prohlásil.

Izraelské útoky v Pásmu Gazy si vyžádaly více než 15 000 mrtvých a dalších více než 40 000 lidí bylo zraněno. V neděli to uvedlo Hamásem kontrolované ministerstvo zdravotnictví. Izraelská strana eviduje od útoků Hamásu dne 7. října zhruba 1400 mrtvých a 3000 zraněných.