Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelci s tanky obsadili hraniční přechod v Rafáhu

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael v úterý ráno informoval, že jeho jednotky převzaly kontrolu nad palestinskou částí hraničního přechodu Rafáh na hranici s Egyptem. Uvedla to agentura Reuters s tím, že armáda má k této záležitosti vydat oficiální stanovisko. 

Mluvčí úřadu spravujícího hraniční přechod v Rafáhu pro Reuters uvedl, že je kvůli přítomnosti izraelských tanků uzavřený. Zastavení přepravy humanitární pomoci potvrdily i tři zdroje humanitárních organizací. Deník Times of Israel napsal, že izraelské jednotky už v noci na úterý ovládly i cestu, která spojuje přechod s městem Saláh ad-Dín.

Izraelská média už během noci informovala, že ze záběrů na sociálních sítích je patrné, že tanky jsou na palestinské straně hraničního přechodu. Armáda ráno informaci potvrdila deníku Haarec. 

Izraelská armáda uvedla, že během noční operace v Rafáhu zabila asi dvě desítky ozbrojenců a odhalila tři tunelové šachty. 

Izrael v pondělí zahájil evakuaci Rafáhu, zatímco palestinské teroristické hnutí Hamás informovalo zprostředkovatelské země, tedy Egypt a Katar, že schválil návrh dohody o příměří. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ovšem reagoval, že návrh nesouzní s jeho požadavky. Tel Aviv ale pošle delegaci do Egypta, aby na jednáních dohodla zastavení bojů za přijatelných podmínek. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Gaza HAMÁS

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy