Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izraelská operace zatím probíhá v okolí Rafáhu. Postup do města zatím nezačal

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Izraelská armáda už v úterý zabila dvě desítky bojovníků palestinského teroristického hnutí Hamás a objevila tři tunely, které by mohly vést do Egypta. Podle Times of Israel však není jasné, zdali mají radikálové stále funkční tunely pro pašování zbraní z Egypta. 

Agentura Reuters s odkazem na svědky z místa uvedla, že Hamás svádí boje s izraelskými vojáky východně od Rafáhu, přičemž tanky zůstávají na hraničním přechodu a nepostupují dále do města. 

Podle deníku Haarec se Izraelci připravují i na další operace na severu Pásma Gazy a v jeho centrální části, kde se Hamás pokouší opět ovládnout poškozenou civilní a vojenskou infrastrukturu. 

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari řekl novinářům, že případné neshody mezi Izraelem a USA se řeší za zavřenými dveřmi. Spolupráce podle něj pokračuje. Reagoval tak na zprávy, podle nichž Američané pozastavili dodávku bomb kvůli ofenzivě v Rafahu.

Nejnovější izraelský vojenský postup v úterý každopádně odsoudil Egypt s Tureckem či Jordánskem, ale také generální tajemník OSN António Guterres nebo šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Témata:  Izraelská armáda Válka v Izraeli s Hamásem HAMÁS

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.