reklama

Izraelská armáda v pátek na sociální síti X uvedla, že během boje v jedné ze čtvrtí města Gaza příslušníci mylně identifikovali tři izraelská rukojmí jako hrozbu, vystřelili na ně a usmrtili je. Těla byla převezena na izraelské území, kde se potvrdilo, že šlo opravdu o rukojmí.

Zastřelení izraelští občané byli identifikováni jako Yotam Haim, který byl unesen z kibucu Kfar Aza, a Samer Talalka, jehož se teroristé zmocnili v kibucu Nir Am. Rodina třetí oběti si nepřála zveřejnění jména. Armáda a izraelská policie o tragickém omylu informovala pozůstalé.

Izraelská armáda ihned začala vyšetřování incidentu, přičemž zdůraznila, že k němu došlo v aktivní bojové zóně, kde v posledních dnech probíhaly střety s teroristy z Hamásu. Nasazení vojáci už měli dostat náležité instrukce, aby se něco takového neopakovalo.

"IDF vyjadřuje hluboké výčitky ohledně tragického incidentu a rodinám upřímnou soustrast. Naší národní misí zůstává nalezení všech rukojmích a jejich návrat domů," dodala armáda.

Teroristické hnutí Hamás se 7. října během vpádu na izraelské území zmocnilo více než dvou stovek rukojmích. Někteří z nich, zejména ženy a děti, byli propuštění během nedávného příměří výměnou za palestinské vězně v izraelských věznicích.