Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Já jsem Tchajwanec." Vystrčil dostal medaili za parlamentní diplomacii, sklidil aplaus

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Miloš Vystrčil

Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun udělil předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi medaili za parlamentní diplomacii. Jou řekl, že Vystrčil je prvním předsedou Senátu, který za posledních 45 let vystoupil na zasedání Legislativního dvora, tedy v tchajwanském parlamentu.

Vystrčil za udělení medaile poděkoval. S odvoláním na slavný výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho tchajwanským zákonodárcům řekl: "Já jsem Tchaj-wanec."

“Wo shi Taiwanren! Jsem Tchajwanec!” S odkazem na berlínský projev JFK pronesl předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil silná slova na půdě tchajwanského parlamentu. Pod přísným dohledem portrétu Sunjatsena si vysloužil hlasitý poslanecký aplaus vestoje. pic.twitter.com/0nvfCEjcje

— Jakub Szántó (@JakubSzanto) September 1, 2020

Jou zároveň poznamenal, že dnešní udělení medaile za parlamentní diplomacii je první v tomto volebním období tchajwanského parlamentu. Vystrčilovi poděkoval za to, že na Tchaj-wan přijel, a to i přes "odpor mocností". Jeho cesta podle něj podporuje univerzální hodnoty svobod. Česko ocenil jako zemi, která vystupuje proti autoritářství a útlaku.

Vystrčil za udělení medaile poděkoval. Vnímá ji jako ocenění celého českého Senátu, kterému poděkoval za podporu. Zopakoval, že Senát považuje za nejdemokratičtější českou instituci.

Vystrčil přiletěl se senátní a podnikatelskou delegací na Tchaj-wan v neděli, zůstane zde do pátku. Jeho návštěva vyvolala silný odpor Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii.

Předseda českého Senátu ve svém projevu mluvil o roli světových demokratických parlamentů při obhajobě demokratických principů. "Obhajoba demokratických principů totiž není ničím jiným než obhajobou a ochranou svobodné demokratické duše našich společností," řekl tchajwanským zákonodárcům. Je podle něj povinností každého demokrata podporovat všechny, kteří hájí demokratické principy. Je proto rád, že mohl se senátní delegací na Tchaj-wan přijet.

Vystrčil zároveň připomněl Kennedyho vystoupení, ve kterém se americký prezident v červnu 1963 při návštěvě Západního Berlína vymezil proti komunismu a podpořil obyvatele města obklopeného komunistickou Německou demokratickou republikou. Kennedy tehdy pronesl slavnou větu "Ich bin ein Berliner" (Jsem Berlíňan).

Na závěr projevu v tchajwanském parlamentu Vystrčil prohlásil: "Dovolte mi tedy nyní, abych i já vyslovil osobně svoji podporu Tchaj-wanu a nejvyšší hodnotě svobody, abych skončil své dnešní vystoupení tady u vás v Legislativním dvoře, tady u vás na Tchaj-wanu, možná skromnějším, ale stejně důrazným prohlášením: Jsem Tchajwanec. Wo shi Taiwan ren." Zákonodárci šéfa českého Senátu, který závěrečná slova pronesl v čínštině, odměnili dlouhým potleskem vestoje.

Parafrází na projev amerického prezidenta JFK „Ich bin ein Berliner” uzavřel svůj projev v taiwanském parlamentu šéf českého Senátu @Vystrcil_Milos. Slovy „já jsem Taiwanec” pak vyjádřil jak podporu ostrovu, tak nejvyšší hodnotě svobody. Přepis projevu ?? https://t.co/ypNWWeW4xD pic.twitter.com/gBVd1vBQBX

— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) September 1, 2020

Kromě medaile Jou jako symbol poděkování předal Vystrčilovi parlamentní kladívko. Společně také otevřeli panelovou výstavu o České republice, která je umístěna v budově parlamentu.

Na následné tiskové konferenci se Vystrčil vyjádřil k čínské kritice jeho návštěvy. Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí řekl, že český představitel zaplatí vysokou cenu za to, že porušil princip jedné Číny. "My jsme přesvědčeni, že na základě uzavřených dohod návštěva nijak neporušuje politiku nebo princip jedné Číny, tak jak ho vnímá a jak je vlastní České republice," řekl Vystrčil na novinářský dotaz. "My se v žádném případě nestavíme proti výhodným a rovným vztahům s Čínskou lidovou republikou, stejně jako chceme mít vzájemně výhodné a rovné vztahy s Tchaj-wanem," doplnil. Odmítl, že by se cestou proti někomu vymezoval. "Jsme tady proto, abychom sdíleli stejné hodnoty a abychom navázali vzájemně výhodnou ekonomickou, hospodářskou, vědecko-výzkumnou spolupráci a abychom potvrdili, že jsme suverénní, samostatnou zemí," řekl Vystrčil.

Návštěva předsedy českého Senátu na Tchaj-wanu od začátku budí značnou pozornost médií. Již na letišti na Vystrčila čekaly desítky novinářů a dnes byl zájem o českou delegaci v parlamentu ještě intenzivnější.

Témata:  Miloš Vystrčil Tchaj-Wan demokracie Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy