Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak bude vypadat svět v době postkoronavirové? Zde jsou tři možné scénáře

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Svět po koronaviru mohou ovládat fašizující tendence a dominantní Čína, nebo může naopak přijít šťastné probuzení inspirované Amerikou a Evropou. Tvrdí to washingtonský nevládní institut Atlantická rada, o jehož odhadu postkoronavirových scénářů informoval americký zpravodajský server Politico.

Autoři analýzy předkládají tři scénáře budoucího vývoje. Podle prvního z nich koronavirovou krizí ztratí všichni. USA, Evropa i Čína se navzdory obřím investicím budou vzpamatovávat jen těžko a jejich obnova zasáhne hluboko do 20. let.

Západ zůstane pozadu, Donald Trump obhájí mandát a Evropa bude paralyzována. Uvnitř čínské komunistické strany zesílí nespokojenost a její vedení se bude jen obtížně snažit o obnovu ekonomiky. V rozvojových zemích se rozšíří chudoba a riziko konfliktu mezi USA a čínsko-ruskou aliancí se zvýší.

Druhý scénář podle Politico počítá s dominancí Číny. Peking využije krize k budování kontaktů po celé Asii, bude ohrožovat demokracii po celém světě a bezohledně potlačovat domácí disent. V USA se politika posune doleva, i když Trump vyhraje volby. Na Blízkém východě a v severní Africe propuknou hladové bouře a pád cen ropy uvrhne Saúdskou Arábii do čínské náruče.

Podle třetího scénáře Atlantické rady čeká svět nové vzkříšení. Obnoví se globální role USA, bohaté země se spojí k vakcinaci světové populace, a to zdarma. Čína pod tlakem zruší své zvířecí trhy a západní státy navrhnou založení "superagentury", která se postará o odvrácení další celosvětové krize. Čína a USA odloží spory a zapracují na Marshallově plánu pro rozvojové země postižené nákazou.

Ať bude vývoj jakýkoli, cesta může vést do pekel, upozorňuje studie. Virus se rozšíří do rozvojových zemí, které ještě dramaticky nezasáhl, a omezení sociálního kontaktu může být delší, než si kdokoli představoval. Pokud se USA vzpamatují jen pomalu a pokud krize posílí Čínu a jiné autoritářské režimy, může nastat zdravotní a hospodářská katastrofa a globální vedení USA může být v nedohlednu, soudí experti Atlantické rady.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí v Česku? Ještě se ochladí, varují meteorologové

Květen je v Česku v posledních dnech poměrně chladný, přesto se v druhé polovině tohoto týdne ještě ochladí. Na horách se může vyskytnout sněžení, nejvyšší teploty klesnou o několik stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.