reklama

Podle odhadu nyní žije na pětimilionovém Slovensku 440.000 Romů. Podobná studie z roku 2013 jejich počet odhadla na zhruba 403.000 osob. Při sčítání lidu v roce 2011 se k romské národnosti přihlásilo jen zhruba 106.000 obyvatel.

"Z dat vidíme, že populační růst Romů na Slovensku se postupně zpomaluje a stále větší část z nich žije v normálních podmínkách. Početnější romská komunita žije v 804 obcích a městech po celém Slovensku," uvedl Ravasz. Menší skupiny Romů autoři studie během sběru dat od konce loňska do března letošního roku zjistili v dalších 373 obcích.

Podle Ravasze ke zlepšení situace členů romských komunit může pomoci zvýšení jejich životní úrovně. "V čím horších podmínkách rodina žije, tím je více dětí. Nefunguje rodinné ani finanční plánování," uvedl vládní zmocněnec.

Podle loňské analýzy slovenského vládního Institutu finanční politiky zdravotní stav romské menšiny na Slovensku je ve srovnání s většinovou populací výrazně horší, což se projevuje i v nižší naději dožití a vyšší kojenecké úmrtnosti Romů. Důvodem jsou špatné životní podmínky, ale i nedostatečné využívání zdravotní péče v romských komunitách.

reklama