Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se žije Romům na Slovensku? Došlo ke změnám, ukazuje nová studie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tempo růstu romské populace na Slovensku se zvolňuje a stále větší část Romů žije v normálních podmínkách. Vyplývá to z výsledků nejnovější studie, jejíž výsledky dnes představil vládní zmocněnec pro Romy Ábel Ravasz. Nevládní i mezinárodní organizace dříve upozorňovaly, že část Romů na Slovensku bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách.

Podle odhadu nyní žije na pětimilionovém Slovensku 440.000 Romů. Podobná studie z roku 2013 jejich počet odhadla na zhruba 403.000 osob. Při sčítání lidu v roce 2011 se k romské národnosti přihlásilo jen zhruba 106.000 obyvatel.

"Z dat vidíme, že populační růst Romů na Slovensku se postupně zpomaluje a stále větší část z nich žije v normálních podmínkách. Početnější romská komunita žije v 804 obcích a městech po celém Slovensku," uvedl Ravasz. Menší skupiny Romů autoři studie během sběru dat od konce loňska do března letošního roku zjistili v dalších 373 obcích.

Podle Ravasze ke zlepšení situace členů romských komunit může pomoci zvýšení jejich životní úrovně. "V čím horších podmínkách rodina žije, tím je více dětí. Nefunguje rodinné ani finanční plánování," uvedl vládní zmocněnec.

Podle loňské analýzy slovenského vládního Institutu finanční politiky zdravotní stav romské menšiny na Slovensku je ve srovnání s většinovou populací výrazně horší, což se projevuje i v nižší naději dožití a vyšší kojenecké úmrtnosti Romů. Důvodem jsou špatné životní podmínky, ale i nedostatečné využívání zdravotní péče v romských komunitách.

Témata:  romové Slovensko obyvatelstvo

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.