Před obchodem Québecké společnosti pro konopí (SQDC) v ulici Svaté Kateřiny, hlavní obchodní tepně v Montrealu, se vytvořila fronta ještě předtím, než obchod otevřel.

"Rozhodli dát nás do karantény, a tak si musíme najít na těch 14 dní nějaké to potěšení," říká osmadvacetiletá Maureen Duflotová. Přiletěla s manželem posledním letem z Paříže ještě předtím, než byly kanadské hranice uzavřeny.

Kanadské úřady vyzvaly cestující vracející se z ciziny, aby dobrovolně strávili dva týdny v domácí izolaci.

zdroj: YouTube

"Uvidíme, jak se to vyvine. Lidé tu jsou sympatičtí, je tu úžasná atmosféra, která se tak liší od Francie," říká Maureen nadšeně.

Kanada legalizovala konopí pro rekreační účely 17. října 2018. Byla tak po Uruguayi druhou zemí na světě, která tak učinila.

"Někdo propadá panice, jiní to zase berou na lehkou váhu. Rozhodl jsem se léčit stres kouřením konopí," říká Michel Benoît, kameraman, který se právě dozvěděl, že už nemůže chodit do práce právě kvůli koronaviru.

"V posledních dnech jsme zaznamenali nárůst prodeje," říká mluvčí SQDC Fabrice Giguére, ale žádná čísla neudává. "Zásobování je stabilní," ujišťuje.

Další zákaznice SQDC Kelly Mercerová prohlašuje, že se ve skutečnosti neznepokojuje rizikem, že by virus chytila, a vchází do obchodu, ačkoli večer předtím bylo v provincii Québec potvrzeno téměř sto případů, z nichž jeden skončil smrtí.

"Jak si můžete povšimnout, všichni drží rozestupy a obchody činí bezpečnostní opatření, nemanipulují s penězi a pokladní mají rukavice," upřesňuje žena vycházející z obchodu.

"Kouřím pravidelně, jen pro radost. Chci si být jistá, že budu v pořádku, abych to několik týdnů vydržela, kdyby mi zaměstnavatel oznámil, že mám zůstat doma," vysvětluje Kelly.

"Učinili jsme několik opatření, abychom riziko šíření nákazy na pobočkách snížili," potvrzuje Fabrice Giguére.

Ve zbytku Kanady gigant Canopy Growth dočasně v úterý zavřel svých 23 obchodů s tím, že je třeba omezit kontakty se zákazníky.

"Povzbuzujeme lidi, aby nakupovali raději přes internet než v obchodech," uvádí Jordan Sinclair, viceprezident Canopy Growth.

V Ontariu, které je největším trhem konopí v Kanadě, soustředila skupina nyní své úsilí na to, aby zásobovala státní společnost Ontario Cannabis Store (OCS), která má v této provincii monopol na prodej přes internet.

"V posledních dnech jsme zaznamenali výrazné zvýšení objemu prodeje přes naše internetové stránky," říká ředitel komunikace OCS Daffyd Roderick. Uvádí zvýšení o 80 až 100 procent ve srovnání s normálním prodejem.

"Lidé dělají spoustu věcí, aby si učinili život doma co nejsnesitelnější. Myslím, že do této kategorie spadá alkohol, stejně jako konopí," říká Jordan Sinclai. A dodává: "Lidé nakupují, protože si myslí, že v příštích týdnech k tomu budou mít omezené možnosti."