Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak zajistit mír v Asii? Vraťte Jižní Koreji americké jaderné zbraně, navrhuje Bolton

Taktická jaderná puma B61
Taktická jaderná puma B61
Foto: U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Devan Halstead

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

Bolton zdůraznil, že Jižní Korea by měla více přispívat k bezpečnosti v indo-pacifickém regionu. Navrhl, aby se připojila k Čtyřstrannému bezpečnostnímu dialogu (QSD), který zahrnuje Austrálii, Indii, Japonsko a USA.

"Posílení jaderného deštníku by mohlo zahrnovat návrat amerických taktických jaderných zbraní na Korejský poloostrov, čímž bychom Kim Čong-unovi jasně ukázali, že jsme připraveni na jakýkoli jeho krok," uvedl Bolton.

Obavy se zvýšily po nedávné návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Pchjongjangu, kde Putin a Kim podepsali dohodu o vojenské podpoře v případě ozbrojeného útoku.

Americké taktické jaderné zbraně byly z Korejského poloostrova staženy v roce 1991. Od té doby Jižní Korea dodržuje svůj nejaderný status a spoléhá na americký bezpečnostní závazek.

Taktické jaderné zbraně mají nižší výkon ve srovnání se strategickými zbraněmi, které jsou obvykle neseny nosiči s dlouhým doletem, jako jsou mezikontinentální balistické rakety nebo balistické střely odpalované z ponorek.

Bolton k Putinově návštěvě Severní Koreje řekl, že Kim Čong-un tím chtěl ukázat Číně, že může manévrovat mezi Ruskem a Čínou, podobně jako jeho dědeček Kim Ir-sen.

"Zvýšený vliv Severní Koreje na Rusko a Čínu je pro Jižní Koreu problémem, protože to znamená, že KLDR má větší podporu než dříve, kdy se spoléhala hlavně na Čínu," dodal.

Bolton také navrhl, aby se Jižní Korea zapojila do bezpečnostního partnerství AUKUS, které zahrnuje Austrálii, Británii a Spojené státy. "Je důležité, aby Jižní Korea zvažovala širší souvislosti hrozby ze strany Kim Čong-una," uzavřel. 

Jižní Korea už dříve označila "jakékoli kroky", které pomohou budovat vojenský potenciál Severní Koreje, za porušení rezolucí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN). Prohlásil to v pondělí náměstek ministra zahraničních věcí Čchung Pjung-won a vyzval mezinárodní společenství k jednotné odpovědi, uvedla agentura YNA.

Náměstek jihokorejské diplomacie se k tomuto tématu vyjádřil v Teheránu během setkání mezivládní organizace na podporu asijské spolupráce (ACD). Šlo o reakci na posilování vojenských vazeb Severní Koreje a Ruska a jejich uzavření smlouvy o strategickém partnerství. Ruský prezident ve zprávě pro Kim Čong-una v úterý uvedl, že jeho nedávná návštěva Pchjongjangu pozvedla vztahy obou zemí na "bezprecedentně vysokou" úroveň a otevřela možnosti spolupráce v různých oblastech.

Členy ACD jako poradního orgánu jsou zejména asijské a blízkovýchodní země, ale také Rusko. Na zasedání se proto zúčastnil i náměstek ruského ministra zahraničních věcí Andrej Rudenko.

Organizace byla založena v roce 2002 a má 34 členů. Íránu v současnosti patří rotující předsednictví.

Témata:  Jižní Korea John Bolton jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

13:34

Meghan a Harry se snaží vyvrátit obvinění z „démonického“ chování vévodkyně

Meghan a princ Harry se potýkají s novou vlnou obvinění od bývalých zaměstnanců, kteří označují vévodkyni ze Sussexu za náročnou šéfovou. Ti popsali její chování jako občasné „démonické“ momenty, což vyvolalo vlnu kritiky.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy