Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jako by nastal konec světa. Čína kvůli koronaviru izolovala velkoměsto Wu-chan

Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog
Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Lidé v jedenáctimilionovém čínském Wu-chanu, který úřady uzavřely ve snaze zastavit šíření nového koronaviru, vykoupili obchody a stáhli se do svých domovů. Dnes o tom informují světová média. Do pátého největšího města Číny, které je považováno za ohnisko nákazy, nejezdí linkové autobusy ani trajekty.

Ministerstvo dopravy dnes vyzvalo dopravce, aby autobusům mířícím do Wu-chanu nařídili vrátit se zpět do místa, odkud vyjely. Spoje, které měly do tohoto města zajíždět, se mu mají vyhýbat. Ve městě nefunguje veřejná doprava, lidé z Wu-chanu, který platí za klíčové obchodní a dopravní centrum v čínském vnitrozemí, nemohou odcestovat vlakem ani letadlem. Letecká doprava do města ještě zcela přerušena nebyla, některé společnosti ale lety odřekly.

⚠️☣⚠️INCREDIBLE! THE ENTIRE CITY OF WUHAN HAS BEEN QUARANTED AND COMPLETELY ISOLATED. NO ONE CAN ENTER AND EXIT FROM THE CITY! ⚠️☣⚠️ #coronavirus #Wuhan #WuhanQuaranted pic.twitter.com/kwqj3RiJqx

— Earthquakes World (@Terremoti7) January 22, 2020

Lidé z obchodů vykoupili jídlo a z lékáren ochranné roušky a motoristé podle britského listu The Guardian obklopili benzinové pumpy, protože se mezi nimi rozšířily zprávy, že jeho zásoby docházejí. Na ulicích je jen málo chodců a řada rodin zrušila plánované návštěvy související s oslavami lunárního Nového roku, který připadá na 25. ledna. Jeden z místních obyvatel, kterého cituje britská BBC uvedl, že má pocit, "jako by přišel konec světa".

Jiní lidé uvedli, že správci v jejich domech dezinfikují výtahy. Ruší se divadelní představení, výstavy a další akce, při kterých se shromažďují davy lidí. Podobná opatření jako Wu-chan přijala i nedaleká města Chuang-kang a E-čou, také je lidé nemají opouštět, pokud to není nezbytně nutné.

Místní úřady vyzývají obyvatele Wu-chanu, aby nepropadali panice, protože ve městě jsou v současnosti "dostatečné zásoby jídla, léků a dalších potřeb". Státní média zpravodajství o opatřeních ve Wu-chanu podávají tak, že jeho obyvatelé vedou boj pro dobro země. Lidé jsou ale k oficiálním informacím nedůvěřiví, protože vláda v uplynulých týdnech tvrdila, že virus není vážný a že se dá zvládnout.

V důsledku nákazy novým typem koronaviru zemřelo od konce loňského roku 17 lidí, všichni v provincii Chu-pej, jejímž je Wu-chan hlavním městem. Čínské úřady dnes informovaly, že nejmladší oběti bylo 48 let, nejstarší 89 roků. Šlo většinou o lidi v pokročilém věku trpící nějakou chronickou nemocí, jako je třeba Parkinsonova choroba nebo cukrovka. Virus pocházel z trhu s mořskými plody ve Wu-chanu a od začátku letošního roku je uzavřený.

Virus se šíří mezi lidmi, protože se jím nakazili příbuzní nemocných i zdravotníci, kteří se o ně starali. Nicméně BBC uvádí, že rozklíčovat, jak se nákaza mezi lidmi přenáší, je jednou ze zásadních otázek týkající se současného výskytu koronaviru. Napadá plíce a zpočátku se projevuje teplotou a kašlem. Pacienti mohou být dýchaviční a mít i další dýchací potíže.

Nákaza se kromě Číny doposud objevila v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA. Úřady v Hongkongu dnes oznámily, že ve dvou prázdninových táborech vybudují zařízení, kde by byli v karanténě lidi, kteří přijdou do styku s pacienty nakaženými novým typem koronaviru. Čínská státní televize dnes informovala, že počet nakažených stoupl na 620.

Cestující a posádka letadla, které brzy ráno dorazilo z Wu-chanu na římské letiště Fiumicino, prošli kontrolou, zda nemají symptomy nákazy koronavirem. Šlo o součást opatření, jež ve snaze zabránit šíření viru přijaly tento týden italské úřady.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:49

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.