reklama

"Nemůžeme si dovolit únavu," řekl Jermak v Hudsonově institutu a zopakoval, že Ukrajina zvítězí. Připomněl, že armádě se loni podařilo zastavit ruský postup na ukrajinské území a donutit invazní vojska ke stažení z některých oblastí. "Osvobodili jsme polovinu okupovaných území," konstatoval.

Zelenského blízký spolupracovník zdůraznil, že úspěchy umožnila mezinárodní podpora. Zároveň varoval, že Rusko se nezastaví, dokud nebude poraženo. "Doufají, že vydrží déle než jednota demokracií," prohlásil šéf prezidentské kanceláře, který orodoval za poskytnutí dalších zbraní včetně systémů protivzdušné obrany. Za rozhodující pak označil příští rok.

Jermak se také zmínil o ukrajinském předmostí na levém břehu řeky Dněpru. Dvě ruské státní tiskové agentury v pondělí krátce informovaly o údajném ústupu ruské armády v Chersonské oblasti, bezprostředně poté však zprávy stáhly.

"Velení uskupení 'Dnipro' se rozhodlo přeskupit ozbrojené síly do výhodnějších pozic na východním břehu (řeky) Dněpru," uvedla státní tisková agentura TASS. Agentura Ria Novosti zveřejnila text v podobném znění. O několik minut později však obě agentury uvedly, že zprávy byly "zrušeny".

O něco později portál RBK citoval ruské ministerstvo obrany, které uvedlo, že šlo o případ "vyslání nepravdivého odkazu" a o "provokaci". Novináři z nezávislého portálu Meduza poukázali na to, že ruská státní média často dostávají oznámení ministerstev ještě předtím, než byla zveřejněna. Dodali, že termínem "přeskupit" Rusko často označuje porážku a ústup.

Jermak dorazil do USA spolu s delegací vicepremiérky Julije Svyrydenkové, aby jednal s bezpečnostním poradcem Bílého domu Jakem Sullivanem a zástupci Velké Británie, Francie a Německa.