Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihokorejský prezident vyzval MAAE, aby posílila monitorování aktivit KLDR

Jun Sok-jol
Jun Sok-jol
Foto: Wikimedia Commons

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyzval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby zvýšila monitorování jaderných aktivit Severní Koreje. Jun se tak vyjádřil na schůzce s šéfem MAAE Rafaelem Grossim v Soulu.

Grossi slíbil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii vyvine maximální úsilí, aby zastavila jaderný program KLDR a zabránila šíření jaderných zbraní.

KLDR v letošním roce otestovala nebývalé množství svých střel, včetně mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout pevninské území Spojených států. Podle jihokorejských a amerických činitelů rovněž dokončila přípravy na svou první jadernou zkoušku od roku 2017.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii nemá do Severní Koreje přístup od roku 2009, kdy Pchjongjang vyhostil inspektory MAAE.

Témata:  Jun Sok-jol Severní Korea Jižní Korea

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.