reklama

V Marseille se mají od soboty na dva týdny zavřít bary a restaurace a ve městě a okolí vláda vyhlásila v souvislosti se šířením viru nejvyšší pohotovost. Podle obyvatel i místních úřadů je ale opatření nepřiměřené riziku a poškodí ekonomiku.

"Jsme naprosto zoufalí. Když nám nařizují zavřít, ponižují nás. Trestají nejen majitele restaurací, ale vyvolávají širší krizi i pro ostatní - dodavatele, organizátory akcí, pořadatele diskoték. Čekají snad, že budeme umírat v tichosti?" citovala agentura Reuters účastníka protestu a majitele jednoho z postižených podniků Bernarda Martyho.

zdroj: YouTube

K soudní budově přišli lidé s nápisy "Zachraňte bary a restaurace" a mezi účastníky bylo i několik poslanců. Šéf regionální rady Renaud Muselier řekl, že se úřad obrátí na soud s požadavkem o odklad nařízení.

Marseillany neuklidnila ministryně práce Elisabeth Borneová, která řekla, že vláda majitelům podniků uhradí ztráty za dobu uzávěry. "Musíme jednat teď, abychom se vyhnuli situaci, jakoujsme zažili v březnu," řekla.

Odpoledne má do města dorazit ministr zdravotnictví Olivier Veran. Chce navštívit jednotku intenzivní péče jedné z místních nemocnic a členové jeho delegace se sejdou se zástupci federace hoteliérů a restauratérů.

Francouzská vláda uzávěrou reaguje na rychlý nárůst případů koronaviru - za posledních osm dní padl rekord denního počtu nových nakažených čtyřikrát. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se ve Francii celkově potvrdil koronavirus u více než 536.000 lidí a zemřelo tam 31.524 pacientů. Poprvé od 8. června leží na jednotkách intenzivní péče kvůli covidu-19 více než 1000 pacientů. V nemocnicích za uplynulý týden přibylo přes 4000 nemocných s koronavirem ve vážném stavu.