reklama

Okázalé procesí, které Egypt podle zpravodajského serveru BBC přišlo na několik milionů dolarů, vyrazí z muzea na břehu Nilu do výstavní budovy v káhirské části Fustát a pětikilometrovou cestu urazí za 40 minut.

Pro panovníky byly připraveny bohatě zdobené alegorické vozy ve staroegyptském stylu v chronologickém řazení podle období vlády - od vládce 17. dynastie Sekenenre Taa po Ramesse IX., který panoval ve 12. století před naším letopočtem. Ulicemi Káhiry je za přísného bezpečnostního dohledu doprovodí kolona doplněná mimo jiné replikami válečných vozů.

Ostatky, které za svou zachovalost po tisíciletí vděčí starověkým technikám mumifikace, byly umístěny do speciálních beden naplněných dusíkem. Povrch cesty, po které se průvod vydá, byl nově vydlážděný, aby jízda byla co nejplynulejší.

Jednou z nejpopulárnějších mumií je Ramesse II., který zemi vládl 67 let a podepsal první známou mírovou smlouvu, či královna Hatšepsut. Panovnice vládla jako muž v době, kdy ženy neměly na trůn nárok.

Většina z 22 mumií, které byly od roku 1881 postupně objeveny nedaleko Luxoru, strávila poslední století v Egyptském muzeu na náměstí Tahrír. Faraonové od 50. let minulého století spočívali vystaveni společně v malé místnosti a nedostávalo se jim adekvátních vysvětlujících popisků. Národní muzeum egyptské civilizace, které se otevřelo návštěvníkům v roce 2017, je bude vystavovat zvlášť - v prostředí připomínajícím podzemí královských hrobek, a v některých případech také s CT snímky mumií.