Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalifornský požár Oak u parku Yosemite stále není pod kontrolou

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Tisícům hasičů se stále nedaří dostat pod kontrolu požár jménem Oak, který vypukl v blízkosti Yosemitského národního parku. Oheň se už po několika hodinách šíření stal největším letošním požárem ve Spojených státech. Podle informací rozhlasové stanice NPR nyní hoří asi 63 čtverečních kilometrů a kouř je viditelný i z Mezinárodní vesmírné stanice.

Marty Vittori, jeden z 6000 lidí evakuovaných kvůli požáru, stanici NPR popsal, že oheň se přiblížil velice rychle. "Vylezl jsem na dvorek a viděl jsem 'vařící se mrak'. Hned jsem věděl, že je to blízko," uvedl Vittori.

Požár Oak se šíří rychle i kvůli silnému větru, který zanáší hořící předměty až čtyři kilometry daleko, kde posléze vznikají nová ohniska. Americká vesmírná agentura NASA publikovala snímky kouře, který je jasně viditelný i z oběžné dráhy. Největší oblak kouře se nyní nachází zhruba 450 kilometrů severně od Los Angeles.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom o víkendu vyhlásil stav nouze v centrální části státu. Podle zpravodajského webu BBC incident představuje "zlověstný" začátek kalifornského období ohňů.

Požár Oak vypukl v pátek odpoledne v předhůří horského masivu Sierra Nevada. K sobotnímu ránu se rozrostl na přibližně 25 kilometrů čtverečních, v neděli ráno pak agentura Cal Fire monitorující lesní požáry hlásila 58 kilometrů, dnes je to už 63 kilometrů.

Plameny v kopcovité venkovské oblasti zničily několik budov, žádné lidské oběti zatím hlášeny nejsou. Ohnisko Oak svojí rozlohou rychle předčilo požár Washburn, který v první polovině měsíce ohrožoval háj sekvojovců obrovských na jižním okraji parku Yosemite a který se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Kalifornské období lesních požárů teprve začíná a mnohé z nejničivějších ohňů v dějinách západoamerického státu hořely až po začátku srpna, v případě ohně Thomas z roku 2017 dokonce až v prosinci.

"Ohňové sezony" jsou v Kalifornii v posledních letech delší a ničivější. Riziko šíření plamenů je poháněné dlouhodobým nedostatkem vláhy a oteplováním na americkém západě, což odborníci vidí jako součást globálních klimatických změn. "Vědci uvádí, že počasí bude mít nadále extrémnější povahu a lesní požáry budou častější, ničivější a více nevyzpytatelné," napsala agentura AP.

Nebezpečně vysoké teploty v částech USA očekávají meteorologové i po zbytek toho týdne, ukazují vizualizace na webu deníku The New York Times. Nejhorší situaci předpovídá Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) pro oblasti na dolním toku řeky Mississippi a jihovýchod Texasu.

Témata:  požáry v USA hasiči

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy