Marty Vittori, jeden z 6000 lidí evakuovaných kvůli požáru, stanici NPR popsal, že oheň se přiblížil velice rychle. "Vylezl jsem na dvorek a viděl jsem 'vařící se mrak'. Hned jsem věděl, že je to blízko," uvedl Vittori.

Požár Oak se šíří rychle i kvůli silnému větru, který zanáší hořící předměty až čtyři kilometry daleko, kde posléze vznikají nová ohniska. Americká vesmírná agentura NASA publikovala snímky kouře, který je jasně viditelný i z oběžné dráhy. Největší oblak kouře se nyní nachází zhruba 450 kilometrů severně od Los Angeles.

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom o víkendu vyhlásil stav nouze v centrální části státu. Podle zpravodajského webu BBC incident představuje "zlověstný" začátek kalifornského období ohňů.

Požár Oak vypukl v pátek odpoledne v předhůří horského masivu Sierra Nevada. K sobotnímu ránu se rozrostl na přibližně 25 kilometrů čtverečních, v neděli ráno pak agentura Cal Fire monitorující lesní požáry hlásila 58 kilometrů, dnes je to už 63 kilometrů.

Plameny v kopcovité venkovské oblasti zničily několik budov, žádné lidské oběti zatím hlášeny nejsou. Ohnisko Oak svojí rozlohou rychle předčilo požár Washburn, který v první polovině měsíce ohrožoval háj sekvojovců obrovských na jižním okraji parku Yosemite a který se hasičům podařilo dostat pod kontrolu. Kalifornské období lesních požárů teprve začíná a mnohé z nejničivějších ohňů v dějinách západoamerického státu hořely až po začátku srpna, v případě ohně Thomas z roku 2017 dokonce až v prosinci.

"Ohňové sezony" jsou v Kalifornii v posledních letech delší a ničivější. Riziko šíření plamenů je poháněné dlouhodobým nedostatkem vláhy a oteplováním na americkém západě, což odborníci vidí jako součást globálních klimatických změn. "Vědci uvádí, že počasí bude mít nadále extrémnější povahu a lesní požáry budou častější, ničivější a více nevyzpytatelné," napsala agentura AP.

Nebezpečně vysoké teploty v částech USA očekávají meteorologové i po zbytek toho týdne, ukazují vizualizace na webu deníku The New York Times. Nejhorší situaci předpovídá Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) pro oblasti na dolním toku řeky Mississippi a jihovýchod Texasu.