Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanadská policie rozehnala demonstraci na mostě s USA, protestující zatýkala

Kanadská policie
Kanadská policie
Foto: Pixabay

Kanadské bezpečnostní složky dnes zasáhly proti zbytkům protestujících na důležitém mostě Ambassador Bridge na kanadsko-americké hranici. Podle agentury Reuters policie prostor na mostě a v jeho okolí vyklidila, místní sbor uvádí, že některé z demonstrantů zatkl a odtáhl jejich vozidla, která blokovala dopravu. Most, přes který proudí asi čtvrtina veškerého zboží mezi Kanadou a USA, však v tuto chvíli stále není průjezdný.

Místní soud v pátek nařídil rozpuštění protestu a uvolnění významné obchodní dopravní tepny do 19 hodin místního času (sobota 01:00 SEČ). Podle kanadské veřejnoprávní televize CBC následně někteří protestující odešli, řada jich však zůstala na místě a přes sobotu se dokonce jejich počet ještě zvýšil.

Dnes ráno nicméně na mostě zůstalo podle CBC již jen kolem 25 lidí s několika vozidly, Reuters uvádí 45 osob. Proti nim zahájily ráno (po polední SEČ) zásah desítky příslušníků různých složek kanadských bezpečnostních sil. Podle policie kanadského hraničního města Windsor začali demonstranty zatýkat a odtahovat jejich auta. Reuters uvádí, že policisté prostor na mostě poměrně rychle vyklidili, doprava na něm nicméně stále stojí. Z vyjádření policie není jasné, kolik osob celkem zadržela.

Protesty a blokády začaly v Kanadě před asi třemi týdny kvůli nesouhlasu demonstrantů s požadavkem povinného očkování pro řidiče kamionů mířících do USA. Stovky řidičů kamionů vyrazily v takzvaném konvoji svobody do velkých kanadských měst, zejména do metropole Ottawy a zaparkovaly svoje stroje na důležitých křižovatkách a v ulicích v centru města, čímž zablokovaly tamní dopravu.

V pondělí pak skupina demonstrantů postavila svoje kamiony, dodávky a auta rovněž do cesty dopravě přes Ambassador Bridge spojujícím Detroit a Windsor, čímž narušily regionální ekonomiku. V oblasti má mimo jiné svoje továrny řada automobilek, které musely v mnoha případech omezovat a zastavovat výrobu kvůli nedostatku dílů.

Do situace se pak ke konci pracovního týdne vložil i Bílý dům, který vyzval kanadskou vládu, aby využila veškeré pravomoci k zprůchodnění klíčového hraničního přechodu.

O víkendech vypukly větší protesty v Ottawě, kterých se zúčastnily asi 4000 lidí, a také v ekonomické metropoli Torontu, kde jich byla asi tisícovka. Demonstranti rovněž zablokovali pobřežní dálnici na západním pobřeží Kanady na úseku vedoucím ke kanadsko-americkému pomezí. Již dříve zastavili provoz na dalších dvou menších přechodech v provinciích Alberta a Manitoba.

Jen zablokování přechodu přes Ambassador Bridge podle odhadů firmy IHS Markit mohlo přivodit kanadským a americkým firmám ztráty až v hodnotě 850 milionů dolarů (18,4 miliardy korun).

Témata:  Kanada policie Kanada

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.