Návrh Wüsta na premiérský úřad se očekával. Média na konci září krátce po spolkových volbách spekulovala, že Wüst by mohl Lascheta nahradit v Severním Porýní-Vestfálsku výrazně dříve, než se předpokládalo. Rychlou výměnu CDU ale následně odmítla.

Překvapivý není ani Laschetův odchod z čela zemské vlády. Podle zemské ústavy Severního Porýní-Vestfálska Laschet, který byl v zářijových parlamentních volbách zvolen spolkovým poslancem, musí premiérský úřad opustit nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu, které bude 26. října. Laschet chce Wüstovi předat také post zemského šéfa CDU, spolkovým předsedou strany ale zůstává.

CDU/CSU v zářijových parlamentních volbách skončila druhá za sociální demokracií (SPD), Laschet ale stejně jako jeho sociálnědemokratický konkurent Olaf Scholz usiluje o získání kancléřského křesla. Jednání o vzniku koalice mohou podle analytiků trvat dlouhé týdny až měsíce. Není vyloučeno, že konzervativní kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech vedení Německa odchází z politiky, bude vládnout až do Vánoc.