Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo byl na palubě zříceného letadla? Příbuzní údajné oběti nepoznali

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajinští představitelé vyjádřili v sobotu pochybnosti ohledně důvěryhodnosti tvrzení Ruska, které tvrdí, že ukrajinské síly sestřelily vojenské transportní letadlo přepravující ukrajinské válečné zajatce určené k výměně za ruské zajatce. Informaci přinesl britský deník The Guardian.

Ruské úřady předaly Kyjevu seznam 65 Ukrajinců, kteří podle Moskvy zahynuli při středeční havárii letadla v ruské Belgorodské oblasti. Příbuzní těchto zajatců však nebyli schopni identifikovat své blízké na fotografiích, které poskytly ruské úřady. Šéf ukrajinské vojenské tajné služby Kyrylo Budanov zdůraznil, že Kyjev nemá žádné ověřitelné informace o složení posádky letadla.

"V současnosti nemáme důkazy, že na palubě letadla byl tak velký počet lidí," uvedl Budanov. Tvrzení Ruska o obsahu letadla IL-76, přepravujícího 65 ukrajinských válečných zajatců pro jejich výměnu, stále vyvolává mnoho otázek.

Velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk označil tvrzení Moskvy za "zuřivou ruskou propagandu". Ukrajinské ozbrojené síly nepotvrdily ani nevyvrátily informaci, že sestřelily ruské vojenské transportní letadlo.

Ukrajinští představitelé potvrdili, že ve středu měla proběhnout výměna válečných zajatců. Kyjev požádal o mezinárodní vyšetřování této havárie, a ruský prezident Putin slíbil zveřejnění závěrů vyšetřování ze strany Moskvy.

To, že neexistují žádné důkazy o přítomnosti ukrajinských válečných zajatců na palubě ruského letadla, prohlásil už dříve i ukrajinský komisař pro lidská práva Dmytro Lubinec.

Lubinec uvedl, že na místě nehody nebyly zaznamenány žádné důkazy o velkém počtu osob, ať už občanů Ukrajiny či jiných. Stejně jako prezident Volodymyr Zelenskyj žádá také on o provedení mezinárodního vyšetření příčin nehody.

Ruské úřady tvrdí, že letadlo bylo zasaženo raketami vypálenými ze strany Ukrajiny. Podle Moskvy zahynulo na palubě 74 osob, z nichž 65 měli být ukrajinští váleční zajatci. Nicméně okolnosti nehody zůstávají nejasné.

Ukrajinská strana dosud neposkytla definitivní potvrzení, zda se na palubě letadla nacházeli váleční zajatci, a nevyslovila se k otázce, zda bylo letadlo zasaženo ukrajinskými střelami. Ukrajinská média odvolala původní zprávy, které hovořily o sestřelení letadla.

Komisař Lubinec podtrhl, že podle Ženevských konvencí nese plnou odpovědnost za životy a zdraví válečných zajatců Rusko. Zároveň obvinil Rusko z cílené a dlouhodobé snahy očernit Ukrajinu.

Ukrajinské úřady potvrdily, že výměna zajatců se měla uskutečnit ve středu, ale byla odvolána. Nemají ani žádné informace o tom, kdo byl v letadle.

Kyjev nyní přímo nereagoval na tvrzení Moskvy, že letadlo zničila ukrajinská raketa. Připomněl, že ukrajinská armáda považuje ruská letadla za legitimní cíle útoků, přičemž Moskva v souvislosti s výměnou zajatců nepožádala o bezpečný průlet a neupozornila ani na potřebu "zajistit bezpečnost vzdušného prostoru" nad Belgorodem. Proto Kyjev znovu varoval před šířením neověřených zpráv.

V Belgorodské oblasti na západě Ruska u hranic s Ukrajinou už byly nalezeny černé skříňky vojenského letadla Il-76. Vyšetřovatelům bylo předáno zařízení pro zaznamenávání letových parametrů a hlasový záznamník, které se nacházely v ocasní části letadla.

Moskva mezitím deklarovala, že "Kyjev věděl" , že Ruská federace ve středu použije vojenské transportní letadlo k přepravě vojenského personálu ukrajinských ozbrojených sil k výměně. Mělo k ní dojít ve středu odpoledne v lokalitě Kolotilovka na rusko-ukrajinské hranici.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina Rusko letecké nehody

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.