Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR "bombarduje" souseda balony, které nesou odpadky či exkrementy

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Severní Korea v noci na neděli obnovila vypouštění balónů s odpadky směrem do Jižní Koreji, potvrdila jihokorejská vláda i armáda. Během noci bylo identifikováno asi šest stovek balónů, přičemž vypuštěno jich bylo každou hodinu 20 až 50.

Balóny obsahují nedopalky cigaret, hadry, papíry či plasty a některé doletěly až do jihokorejského hlavního města Soulu. Armáda vyzvala občany, aby s nimi nemanipulovali a v případě nálezu kontaktovali policii. 

Jihokorejská armáda uvedla, že monitoruje lokality, odkud Severokorejci vypouští balóny. Letecký průzkum má za úkol vypátrat a sesbírat balóny, pod kterými jsou zavěšeny velké pytle s odpadem. 

Pchjongjang poslal přes hranici stovky balónů s odpadky či exkrementy už ve středu, přičemž je v rámci propagandy označil za "dary". Soul označil jednání severního souseda za ubohé a nebezpečné. 

V neděli odpoledne zasedne kvůli této problematice jihokorejská rada národní bezpečnosti, jejíž členové prodiskutují, zdali bude v reakci na vysílání balónů obnoveno vysílání přes reproduktory na hranicích. Jižní Korea s ním přestala v roce 2018 po summitu lídrů obou zemí.

Témata:  Jižní Korea Severní Korea

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy