Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR chce "rozdávat" sladkosti dětem. Zaplatí to i jejich rodiče

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Severní Korea spěchá s výrobou dostatečného množství sladkostí, které chce rozdávat dětem při příležitosti lednových narozenin vůdce Kim Čong-una. Nyní ale stanice Radio Free Asia (RFA) s odvoláním na dva nejmenované severokorejské zdroje uvedla, že za suroviny na výrobu cukrovinek musí v různé formě zaplatit místní obyvatelé, napsal zpravodajský server Business Insider.

V některých oblastech zavedli úředníci daň na každou domácnost, aby místní správy mohly nakoupit suroviny na výrobu sladkostí, jako je mouka a cukr. Na jiných místech musela každá rodina darovat jedno vejce, což vyústilo v nedostatek vajec na tržištích.

A Severokorejci nemají žádnou radost, že musí sáhnout do kapsy kvůli něčemu, co mají jejich děti dostat "zdarma", řekl jeden z nejmenovaných zdrojů stanici RFA. Každá severokorejská provincie je zodpovědná za výrobu a distribuci sladkostí.

Tradice "narozeninového cukroví" se datuje do dob zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka nynějšího vůdce, který zemřel v roce 1994. Děti dostávají cukroví 15. dubna na výročí Kim Ir-senova narození a také 16. února na výročí narození jeho syna Kim Čong-ila, který zemřel v roce 2011. Narozeniny Kim Čong-una připadají na 8. ledna, i když panují spory o to, v kterém roce se narodil.

Letos v dubnu některé rodiny začaly prodávat sladkosti, které dostaly jako dárek k výročí Kim Ir-senova narození, napsal server Daily NK. Země čelí zničující potravinové krizi; dokonce i vůdce Kim Čong-un připustil, že situace s potravinami je v zemi "napjatá".

Témata:  Severní Korea sladkosti

Související

Aktuálně se děje

4:00

Zimní počasí se ještě neloučí. O víkendu se vrátí mrazíky, pak se oteplí

Zima stále ještě neřekla poslední slovo. Podle ČHMÚ.cz se o víkendu objeví přízemní mrazíky. Příští týden se ale oteplí až na 24 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?