Severní Korea ve čtvrtek provedla test nové mezikontinentální balistické rakety, první po téměř roce, a vyslala tak jasný vzkaz o schopnosti ohrozit americké území. K odpálení došlo pouhé dny před volbami ve Spojených státech.
Kim Čong-un osobně dohlížel na test mezikontinentální balistické rakety a označil ho za „oprávněnou vojenskou odpověď“, která má demonstrovat připravenost Severní Koreje reagovat na kroky svých protivníků, jež podle něj ohrožují bezpečnost země, jak podle serveru CanadianPressNews sdělilo severokorejské ministerstvo obrany.
Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko identifikovaly raketu jako mezikontinentální balistickou zbraň (ICBM) a odsoudily její odpálení jako krok vedoucí k dalšímu zvyšování napětí v regionu. Tato akce se odehrála v době, kdy Washington a jiné instituce včetně NATO upozornily na možné nasazení severokorejských jednotek v ruských uniformách na Ukrajině, což by mohlo posílit ruské síly a přispět k eskalaci konfliktu.
Severní Korea potvrdila odpálení rakety jen několik hodin poté, co její sousedé zaregistrovali střelbu, kterou považovali za test nové, rychlejší zbraně namířené na americkou pevninu. Tento rychlý krok je překvapivý, protože obvykle se Severní Korea k těmto událostem vyjadřuje až následující den.
„Potvrzuji, že KLDR se nikdy nevzdá své politiky posilování jaderných sil,“ prohlásil Kim podle vyjádření severokorejského ministerstva obrany, které zveřejnila státní média.
Severní Korea oznámila, že letové charakteristiky jejího nedávného raketového testu převyšují předchozí odpaly, avšak nezveřejnila konkrétní rozdíly. Mluvčí Rady národní bezpečnosti USA, Sean Savett, označil tento test za „flagrantní porušení“ rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které zvyšují napětí a destabilizují region. Spojené státy plánují přijmout nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti.
Jižní Korea a Japonsko také odsoudily test jako hrozbu pro mezinárodní mír a v reakci na severokorejské aktivity plánují spolu s USA „dostatečná“ vojenská cvičení. Mluvčí Lee naznačil, že raketa mohla být odpálena z nového typu mobilní odpalovací platformy, což vzbudilo spekulace o vývoji větší mezikontinentální balistické rakety (ICBM).
I když Severní Korea udělala pokroky v raketových technologiích, zahraniční experti se domnívají, že země stále nedisponuje funkční ICBM, která by mohla zasáhnout americkou pevninu. Mezi technologickými výzvami, kterým čelí, je schopnost raket přežít návrat do atmosféry. Lee dodal, že test pod vysokým úhlem, jako byl ten čtvrteční, nenabízí potřebné informace o technologii návratového vozidla rakety a je zapotřebí další analýzy.
Jihokorejská vojenská zpravodajská služba podle agentury AP informovala zákonodárce, že Severní Korea se blíží k testování rakety dlouhého doletu schopné zasáhnout USA a pravděpodobně dokončila přípravy na svůj sedmý jaderný test. Poslední test mezikontinentální balistické střely provedla v prosinci 2023.
V posledních dvou letech Kim Čong-un využil ruskou invazi na Ukrajinu ke zvýšení zbrojních testů a rozšíření vojenské spolupráce s Moskvou. Jižní Korea a USA obvinily Severní Koreu z vyslání tisíců vojáků na podporu ruských operací v Ukrajině a dodání dělostřelectva a raket. Účast Severní Koreje ve válce by mohla znamenat vážnou eskalaci, a obavy se soustředí na možné výhody, které by mohla získat výměnou za pomoc Rusku, jako jsou pokročilé technologie a modernizace vojenského vybavení.
Ministr obrany USA Lloyd Austin oznámil, že severokorejští vojáci v ruských uniformách směřují k Ukrajině, což považuje za destabilizující vývoj. Na tiskové konferenci s jihokorejským ministrem obrany Kim Yong-hyunem zdůraznil, že Jižní Korea nebude pasivní v reakci na možné zapojení severokorejských jednotek. Podle jihokorejských zdrojů již Severní Korea do Ruska vyslala více než 11 000 vojáků, přičemž více než 3 000 z nich bylo přesunuto k bojištím v západním Rusku.
Témata: Severní Korea, Kim Čong-un, severokorejské zbraně, USA
Související
17. ledna 2025 16:16
13. ledna 2025 12:28
11. ledna 2025 11:25
29. prosince 2024 21:10