Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR má novou salvovou zbraň, Kim dohlížel na ostrý test

Zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.
Zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.
Foto: ČTK/Profimedia

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

V pátek dohlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un na ostrý test tohoto „technicky aktualizovaného“ raketového systému. Toto oznámení přichází v době, kdy analytici uvádějí, že Korejská lidově demokratická republika (KLDR), která disponuje jadernými zbraněmi, může testovat a zvyšovat výrobu dělostřeleckých a řízených střel, které by mohly být využity například v Rusku proti Ukrajině.

Pchjongjang v únoru uvedl, že vyvinul nový řídící systém pro své raketomety kalibru 240 milimetrů, který by vedl ke „kvalitativní změně“ jeho obranných schopností, a v dubnu uskutečnil zkušební odpálení nových střel. Modernizované raketomety budou „nasazeny do jednotek Korejské lidové armády jako náhradní vybavení v letech 2024 až 2026“.

Tato značně izolovaná země nedávno posílila vojenské vztahy s Ruskem a Pchjongjang v dubnu poděkoval Moskvě za to, že v Radě bezpečnosti OSN využila svého práva veta a zablokovala obnovení panelu expertů OSN, kteří monitorovali mezinárodní zbrojní sankce vůči Kimovu režimu.

Po pátečním testu Kim vydal pokyny k maximalizaci výroby vícenásobných raketometů ráže 240 mm a jejich řízených střel, což podle něj přinese „významnou změnu“ v bojových schopnostech jeho sil, uvedla severokorejská tisková agentura.

Zatímco severokorejské dělostřelecké systémy jsou navrženy tak, aby mířily na oblast hlavního města Jižní Koreje, která je domovem poloviny z 51 milionů obyvatel této země, jihokorejští vojenští představitelé mají také podezření, že nedávné testy Severu jsou zaměřeny na zkoumání zbraní, které plánuje exportovat do Ruska.

Američtí a jihokorejští představitelé obvinili Sever z poskytnutí dělostřeleckých granátů, raket a dalšího vojenského vybavení Rusku, aby pomohl rozšířit jeho válčení na Ukrajině.

Kim se v posledních měsících pokusil zviditelnit své vztahy s Moskvou a Pekingem, když se snaží vymanit z diplomatické izolace a začlenit se do jednotné fronty proti Washingtonu.

Severní Korea stupňuje své vojenské hrozby vůči Jižní Koreji a zároveň naznačuje svůj zájem podílet se na vývozu zbraní a dalších ekonomických aktivit souvisejících s obranou díky pokračujícímu technickému pokroku, uvedl Jang Mu-džin z Univerzity severokorejských studií (UNKS).

Témata:  Severní Korea Kim Čong-un

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy