Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR má novou salvovou zbraň, Kim dohlížel na ostrý test

Zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.
Zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.
Foto: ČTK/Profimedia

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

V pátek dohlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un na ostrý test tohoto „technicky aktualizovaného“ raketového systému. Toto oznámení přichází v době, kdy analytici uvádějí, že Korejská lidově demokratická republika (KLDR), která disponuje jadernými zbraněmi, může testovat a zvyšovat výrobu dělostřeleckých a řízených střel, které by mohly být využity například v Rusku proti Ukrajině.

Pchjongjang v únoru uvedl, že vyvinul nový řídící systém pro své raketomety kalibru 240 milimetrů, který by vedl ke „kvalitativní změně“ jeho obranných schopností, a v dubnu uskutečnil zkušební odpálení nových střel. Modernizované raketomety budou „nasazeny do jednotek Korejské lidové armády jako náhradní vybavení v letech 2024 až 2026“.

Tato značně izolovaná země nedávno posílila vojenské vztahy s Ruskem a Pchjongjang v dubnu poděkoval Moskvě za to, že v Radě bezpečnosti OSN využila svého práva veta a zablokovala obnovení panelu expertů OSN, kteří monitorovali mezinárodní zbrojní sankce vůči Kimovu režimu.

Po pátečním testu Kim vydal pokyny k maximalizaci výroby vícenásobných raketometů ráže 240 mm a jejich řízených střel, což podle něj přinese „významnou změnu“ v bojových schopnostech jeho sil, uvedla severokorejská tisková agentura.

Zatímco severokorejské dělostřelecké systémy jsou navrženy tak, aby mířily na oblast hlavního města Jižní Koreje, která je domovem poloviny z 51 milionů obyvatel této země, jihokorejští vojenští představitelé mají také podezření, že nedávné testy Severu jsou zaměřeny na zkoumání zbraní, které plánuje exportovat do Ruska.

Američtí a jihokorejští představitelé obvinili Sever z poskytnutí dělostřeleckých granátů, raket a dalšího vojenského vybavení Rusku, aby pomohl rozšířit jeho válčení na Ukrajině.

Kim se v posledních měsících pokusil zviditelnit své vztahy s Moskvou a Pekingem, když se snaží vymanit z diplomatické izolace a začlenit se do jednotné fronty proti Washingtonu.

Severní Korea stupňuje své vojenské hrozby vůči Jižní Koreji a zároveň naznačuje svůj zájem podílet se na vývozu zbraní a dalších ekonomických aktivit souvisejících s obranou díky pokračujícímu technickému pokroku, uvedl Jang Mu-džin z Univerzity severokorejských studií (UNKS).

Témata:  Severní Korea Kim Čong-un

Aktuálně se děje

25. června 2024 8:36

Julian Assange bude na svobodě. Dohodnul se s úřady

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy