Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR oznámila, že obnoví všechna vojenská opatření

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Daily Telegraph

Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že okamžitě obnoví všechna vojenská opatření, která pozastavila v souladu s vojenskou dohodou uzavřenou s Jižní Koreou v roce 2018. Učinila tak den poté, co Jižní Korea po vypuštění severokorejského špionážního satelitu částečně pozastavila platnost této dohody.

Ministerstvo obrany KLDR v prohlášení, které zveřejnila státní tisková agentura KCNA, uvedlo, že Severní Korea "již nikdy nebude vázána" vojenskou dohodou. Podle představitele jihokorejského ministerstva obrany Pchjongjang tímto od dohody fakticky odstoupil, ačkoli vláda v Soulu ji stále nepovažuje za vypovězenou.

Ministerstvo také uvedlo, že KLDR podél vojenské demarkační linie posílí své jednotky a rozmístí "nový typ vojenského vybavení". Zároveň varovalo, že Soul "draze zaplatí za své nezodpovědné a závažné politické a vojenské provokace, které dostaly současnou situaci do nekontrolovatelné fáze."

Severní Korea v úterý odpálila raketu s vojenským špionážním satelitem. Raketa přeletěla nad územím Japonska směrem na Tichý oceán. Japonsko obyvatele prefektury Okinawa vyzvalo, aby se evakuovali do krytů, později výzvu odvolalo.

Start špionážního satelitu přišel o jeden den dříve, než se očekávalo. KLDR informovala Japonsko, že satelit vypustí na oběžnou dráhu v období mezi středou a 1. prosincem.

Předchozí dva pokusy Severní Koreje v květnu a srpnu selhaly. Jižní Korea bezprostředně po obdržení oznámení varovala KLDR, aby raketu neodpalovala, protože se jedná o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"USA důrazně odsuzují vypuštění vesmírného plavidla KLDR pomocí balistické raketové technologie. (Takový postup) porušuje několik rezolucí RB OSN, zvyšuje napětí a ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu," prohlásila mluvčí Národní bezpečnostní rady Spojených států Adrienne Watsonová.

Japonský premiér Fumio Kišida v úterý uvedl, že incident odsuzuje "v maximální možné míře" a dodal, že situaci bude konzultovat s USA, Japonskem a dalšími zeměmi.

KLDR uskutečnila v minulosti několik pokusů o vypuštění satelitů do vesmíru. Ty byly mnohokrát odsouzeny mezinárodním společenstvím, které vidí v nich skrytý záměr na vývoj balistických raket, schopných nést jaderné hlavice, což je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Jihokorejská tajná služba NIS tvrdí, že Severní Koreji při úterním vypuštění vojenského špionážního satelitu pomohlo Rusko. Podle ní byla družice navedena na oběžnou dráhu kolem Země, není však jisté, zda skutečně funguje.

Po zářijovém summitu šéfa Kremlu Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una KLDR poskytla Moskvě data týkající se prvních dvou neúspěšných startů z května a srpna. "Rusko následně tyto údaje analyzovalo a poskytlo Severní Koreji zpětnou vazbu," uvádí ve zprávě NIS.

Agentura dospěla k závěru, že vypuštění satelitu bylo úspěšné v tom smyslu, že se jej podařilo umístit na oběžnou dráhu. Zda však družice opravdu funguje, jak to tvrdí Pchjongjang, zatím není podle NIS možné potvrdit.

Severní Korea tvrdí, že potřebuje špionážní satelit, aby mohla reagovat na údajné vojenské hrozby ze strany Spojených států. Soul uvedl, že obnoví průzkumné lety v okolí demilitarizované zóny, která rozděluje Korejský poloostrov.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 14:40

Všichni ho měli rádi. Česko reaguje na úmrtí Jiřího Bartošky

Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025)

Válka na Ukrajině má podporu celého Ruska, řekl Putin na oslavách v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.