reklama

Ministerstvo obrany KLDR v prohlášení, které zveřejnila státní tisková agentura KCNA, uvedlo, že Severní Korea "již nikdy nebude vázána" vojenskou dohodou. Podle představitele jihokorejského ministerstva obrany Pchjongjang tímto od dohody fakticky odstoupil, ačkoli vláda v Soulu ji stále nepovažuje za vypovězenou.

Ministerstvo také uvedlo, že KLDR podél vojenské demarkační linie posílí své jednotky a rozmístí "nový typ vojenského vybavení". Zároveň varovalo, že Soul "draze zaplatí za své nezodpovědné a závažné politické a vojenské provokace, které dostaly současnou situaci do nekontrolovatelné fáze."

Severní Korea v úterý odpálila raketu s vojenským špionážním satelitem. Raketa přeletěla nad územím Japonska směrem na Tichý oceán. Japonsko obyvatele prefektury Okinawa vyzvalo, aby se evakuovali do krytů, později výzvu odvolalo.

Start špionážního satelitu přišel o jeden den dříve, než se očekávalo. KLDR informovala Japonsko, že satelit vypustí na oběžnou dráhu v období mezi středou a 1. prosincem.

Předchozí dva pokusy Severní Koreje v květnu a srpnu selhaly. Jižní Korea bezprostředně po obdržení oznámení varovala KLDR, aby raketu neodpalovala, protože se jedná o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"USA důrazně odsuzují vypuštění vesmírného plavidla KLDR pomocí balistické raketové technologie. (Takový postup) porušuje několik rezolucí RB OSN, zvyšuje napětí a ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu," prohlásila mluvčí Národní bezpečnostní rady Spojených států Adrienne Watsonová.

Japonský premiér Fumio Kišida v úterý uvedl, že incident odsuzuje "v maximální možné míře" a dodal, že situaci bude konzultovat s USA, Japonskem a dalšími zeměmi.

KLDR uskutečnila v minulosti několik pokusů o vypuštění satelitů do vesmíru. Ty byly mnohokrát odsouzeny mezinárodním společenstvím, které vidí v nich skrytý záměr na vývoj balistických raket, schopných nést jaderné hlavice, což je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Jihokorejská tajná služba NIS tvrdí, že Severní Koreji při úterním vypuštění vojenského špionážního satelitu pomohlo Rusko. Podle ní byla družice navedena na oběžnou dráhu kolem Země, není však jisté, zda skutečně funguje.

Po zářijovém summitu šéfa Kremlu Vladimira Putina a severokorejského vůdce Kim Čong-una KLDR poskytla Moskvě data týkající se prvních dvou neúspěšných startů z května a srpna. "Rusko následně tyto údaje analyzovalo a poskytlo Severní Koreji zpětnou vazbu," uvádí ve zprávě NIS.

Agentura dospěla k závěru, že vypuštění satelitu bylo úspěšné v tom smyslu, že se jej podařilo umístit na oběžnou dráhu. Zda však družice opravdu funguje, jak to tvrdí Pchjongjang, zatím není podle NIS možné potvrdit.

Severní Korea tvrdí, že potřebuje špionážní satelit, aby mohla reagovat na údajné vojenské hrozby ze strany Spojených států. Soul uvedl, že obnoví průzkumné lety v okolí demilitarizované zóny, která rozděluje Korejský poloostrov.