Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Knorr kvůli rasismu přejmenoval cikánskou omáčku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: CzechTourism.com

Německý výrobce instantních pokrmů, dochucovadel a koření Knorr se rozhodl přejmenovat svou cikánskou omáčku, která nově ponese název "papriková na maďarský způsob". Firma patřící britsko-nizozemskému výrobci spotřebního zboží Unilever to označila za reakci na kritiku, podle které jméno produktu mělo rasistický podtext.

"Protože termín 'cikánská omáčka' může být interpretován negativně, rozhodli jsme se dát naší omáčce nové jméno," sdělil na dotaz listu Bild am Sonntag mateřský koncern Unilever.

Německá média uvádějí, že termín "cikánská omáčka" je v kulinářství starý více než sto let. Najít ho lze například v receptech z roku 1903 od slavného francouzského kuchaře Georgese Escoffiera. Zákazníci si pod tímto pojmem často představují papriku a cibuli, pikantnost a chuť mířící k maďarské kuchyni, napsal portál t-online.de.

Nejen v Německu se několik let diskutuje o tom, zda označení jídla přívlastkem "cikánský" nehraničí s rasismem, neboť výraz "cikán" je často považován za hanlivý. Centrální rada německých Sintů a Romů do podobných debat nijak výrazně nezasahovala, neboť tento problém podle ní není klíčový. Jako mnohem horší vnímá používání tohoto slova v jasném rasistickém kontextu, když ho například skandují fotbaloví rowdies.

Témata:  Knorr rasismus romové potraviny jídlo

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.