Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Knorr kvůli rasismu přejmenoval cikánskou omáčku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: CzechTourism.com

Německý výrobce instantních pokrmů, dochucovadel a koření Knorr se rozhodl přejmenovat svou cikánskou omáčku, která nově ponese název "papriková na maďarský způsob". Firma patřící britsko-nizozemskému výrobci spotřebního zboží Unilever to označila za reakci na kritiku, podle které jméno produktu mělo rasistický podtext.

"Protože termín 'cikánská omáčka' může být interpretován negativně, rozhodli jsme se dát naší omáčce nové jméno," sdělil na dotaz listu Bild am Sonntag mateřský koncern Unilever.

Německá média uvádějí, že termín "cikánská omáčka" je v kulinářství starý více než sto let. Najít ho lze například v receptech z roku 1903 od slavného francouzského kuchaře Georgese Escoffiera. Zákazníci si pod tímto pojmem často představují papriku a cibuli, pikantnost a chuť mířící k maďarské kuchyni, napsal portál t-online.de.

Nejen v Německu se několik let diskutuje o tom, zda označení jídla přívlastkem "cikánský" nehraničí s rasismem, neboť výraz "cikán" je často považován za hanlivý. Centrální rada německých Sintů a Romů do podobných debat nijak výrazně nezasahovala, neboť tento problém podle ní není klíčový. Jako mnohem horší vnímá používání tohoto slova v jasném rasistickém kontextu, když ho například skandují fotbaloví rowdies.

Témata:  Knorr rasismus romové potraviny jídlo

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 9:35

Nevěra Leoše Mareše? Podle manželky Moniky to tak vážně nevypadá

Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.