Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kolik lidí opravdu zabil koronavirus? Analýza došla k děsivému závěru

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skutečný počet úmrtí způsobených pandemií covid-19 by mohl být i o 60 procent vyšší, než kolik jich je nemoci oficiálně připisováno. V neděli to napsal deník Financial Times (FT), který u 14 zemí srovnával vládní bilance z posledních týdnů a nárůst celkové úmrtnosti oproti průměrným hodnotám za uplynulé roky.

Zatímco státy za sledované období nahlásily 77.000 úmrtí spojených s nákazou koronavirem, souhrnné statistiky týkající se stejného časového úseku hovořily o počtu zemřelých převyšujícím obvyklou úroveň o 122.000.

V globálním měřítku by to aktuálně znamenalo dalších přibližně 120.000 obětí k již hlášeným více než 205.000. Náznaky toho, že oficiální bilance neodráží skutečný rozsah krize, přichází již delší dobu, a to v různé podobě. Některé země včetně Číny například do součtů započítaly dříve opomenutá úmrtí, v Británii, kde jsou hlášeny pouze smrtelné případy covid-19 z nemocnic, zase situaci dokreslují data statistického úřadu ohledně celkového počtu smrtí v zemi.

Právě z takovýchto údajů vycházel při své nové analýze deník Financial Times. Čísla za březen a začátek dubna porovnával s průměrem pro stejné období z let 2015 až 2019. U všech 14 zkoumaných zemí s výjimkou Dánska byl "přebytek úmrtí" výrazně vyšší než oficiální bilance nemoci covid-19 za odpovídající období.

Z evropských zemí počet zemřelých oproti minulým rokům dramaticky narostl v Nizozemsku, Španělsku či v Belgii. V Itálii dokonce rozdíl činil 90 procent dřívější úrovně, neboli 21.500 mrtvých navíc jen do konce března. "Za některými z těchto smrtí mohou být jiné příčiny než covid-19, protože lidé s jinými problémy nevyhledávají nemocniční péči. Přebytečná úmrtnost ale byla nejvýraznější v oblastech, které zažívají nejhorší epidemii covid-19, což nasvědčuje tomu, že většina z těchto úmrtí je přímo spojena s virem (SARS-CoV-2)," uvádí FT.

Ještě dramatičtější je nárůst úmrtnosti při pohledu na nejhůře zasažené provincie či metropolitní oblasti. Například v New Yorku za poslední týdny umřel ve srovnání s předchozími roky asi čtyřnásobek lidí. Ekvádorský region Guayas zase ohlásil od 1. března do 15. dubna jen 245 smrtí spojených s covid-19, souhrnné údaje ale ukazují, že za tuto dobu tam umřelo asi o 10.200 lidí více než v jiných letech.

FT na závěr cituje doktorku Markétu Pechholdovou z katedry demografie pražské Vysoké školy ekonomické, podle níž jsou i odhady počtu obětí pandemie založené čistě na nárůstu úmrtnosti spíše konzervativní. Karanténní opatření totiž pravděpodobně přináší pokles počtu úmrtí spojených s dopravními nehodami či pracovními úrazy, vysvětlila akademička.

Témata:  Financial Times Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.