reklama

"Milé spoluobčanky, milí spoluobčané, jaký rok jsme to prožili!" řekl Steinmeier na úvod projevu. "Nepatrný virus se chopil kontroly nad našimi životy a myšlením, zkřížil nám plány a zničil sny. Museli jsme se tolika věcí zříct," uvedl.

Pandemie podle prezidenta ukázala, jak křehké a zranitelné je to, co považujeme za normální život. "Ale dozvěděli jsme se i něco jiného, to jak jsme silní, když se staráme o sebe navzájem, když jsme tady jeden pro druhého," řekl.

Prezident rovněž prohlásil, že Němci se museli mnohého zřeknout a že nejen pro mladé lidi bylo vynucené zklidnění života až příliš veliké. "Mějte ale na paměti i v těchto dnech, že virus nás od sebe neodděluje. Je to naopak, přivádí nás k sobě," řekl.

zdroj: YouTube

Rovněž se podle Steinmeiera ukázalo, jak silná je v Německu demokracie. "Ti, kteří o nebezpečí viru lžou, jsou obzvlášť hlasití. Ale těch rozumných je naprostá většina. A oni se starají o to, abychom mohli ochránit lidské životy a zvládnout krizi," řekl prezident. "To je ta dobrá zpráva letošního roku," poznamenal.

Očkování, které v Německu podobně jako v řadě zemí Evropské unie začne v neděli, je podle Steinmeiera nadějí. "Ještě je ale před námi dlouhá a obtížná cesta. Ale vytoužené světlo na konci tunelu vidíme stále jasněji. Ke konci krize se blížíme krok za krokem," řekl.

Podle Steinmeiera může k rychlejšímu konci pandemie přispět každý. "Zůstaňme do posledních metrů rozumní a trpěliví," vyzval obyvatele prezident. "Můžeme se ale těšit, že příští Vánoce oslavíme tak, jak je máme rádi - ve velkém rodinném kruhu, s přáteli, s objímáním a zpěvem," dodal německý prezident.

reklama