reklama

Protivník - podle armádního komuniké "ozbrojená uskupení Ruské federace" - podle Kyjeva desetkrát porušil příměří, uzavřené naposledy minulý měsíc před předčasnými volbami do ukrajinského parlamentu.

Použil k tomu i zbraně zakázané minskými mírovými dohodami, konkrétně minomety ráže 82 a 120 milimetrů, jakož i granátomety, velkorážné kulomety a další střelné zbraně.

Ukrajinská armáda naopak podle separatistů rovněž desetkrát porušila příměří vypálením 45 projektilů na obce v okolí fronty, a to i z minometů. Ukrajinská palba podle agentury DAN poškodila školku na západě města Horlivka. O případných ztrátách se separatisté nezmínili.

Kyjev a Západ obviňují Moskvu z poskytování vojenské pomoci povstalcům, Rusko to ale popírá. Na donbaské frontě zahynuli na počátku srpna při střelbě z povstaleckých pozic čtyři ukrajinští vojáci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté telefonoval svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi a vybídl ho, aby přiměl východoukrajinské povstalce ukončit krveprolití. Putin podle Kremlu naopak vyzval Zelenského, aby ukrajinská vojska přestala ostřelovat civilisty v Donbasu. Konflikt si od jara 2014 vyžádal na 13.000 mrtvých.

reklama