Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus dál zabíjí: Čína hlásí desítky mrtvých. Nakažených je přes 1300

Nemocnice, ilustrační fotografie
Nemocnice, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

V Číně už na nový koronavirus zemřelo 41 lidí a počet nakažených už překonal 1300. Podle agentury Reuters to oznámily úřady provincie Chu-pej; z tamního města Wu-chan se infekce začala šířit. V celé Číně se dále zpřísňují preventivní opatření, včetně rozšíření počtu izolovaných chupejských měst a dalšího omezování dopravy.

Úřady oznámily, že k dříve oznámeným 26 úmrtím nově přibylo dalších 15 obětí; jen v Chu-peji zemřelo 39 lidí. Státní televize mimo jiné informovala, že novému koronaviru podlehl i 62letý doktor, který léčil pacienty ve Wu-chanu.

Doctor Liang Wudong at the ENT department of Hubei Xinhua Hospital who had been at the front line fighting against #nCoV2019 in Wuhan, died from the virus on Sat at the age of 62. #RIP pic.twitter.com/kahysasuIB

— People's Daily, China (@PDChina) January 25, 2020

Čínský úřad národního zdraví uvedl, že potvrzených případů nákazy je v zemi aktuálně 1355. Stav stovek z nich je přitom vážný. V přímém kontaktu s osobami, u nichž se koronavirus potvrdil, bylo více než 15.000 lidí. Kontrolou z nich úspěšně prošlo přes 1200, ostatní jsou dál na pozorování.

Virus se v jedenáctimilionovém Wu-chanu objevil koncem loňského roku. Případy úmrtí nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dalších regionů nejlidnatější země světa. Podle aktualizovaných údajů čínského serveru Global Times v současné době zavedlo nejpřísnější zdravotnická opatření už 25 regionů na úrovni provincií.

Čínská vláda dnes podle agentury DPA nařídila v celé zemi kontroly a hygienická opatření v osobní dopravě. Na letištích, vlakových a autobusových nádražích i v přístavech by měla být nainstalována zařízení k měření horečky. Všude tam, ale i přímo v dopravních prostředcích, má být zajištěna hygiena včetně dezinfekce.

Vypracovány jsou i plány k zabezpečení léčby nemocných. Připravené kroky zahrnují i způsob izolace osob infikovaných novým virem nebo ke sledování lidí, u nichž je podezření, že byli nakaženi.

Ve Wu-chanu samotném bude v centru od neděle zakázaná veškerá "nedůležitá" automobilová doprava.

Pekingské úřady se rozhodly dočasně zastavit provoz, rovněž od neděle, na autobusových linkách spojujících čínskou metropoli s dalšími městy. V Pekingu je potvrzeno už pět případů infikování "wuchanským" koronavirem. Dva nakažení přitom nejsou spojení s provincií Chu-pej, což je zřejmě poprvé, co bylo zaznamenáno rozšíření koronaviru bez přímého kontaktu s tímto čínským regionem.

Onemocnění byla potvrzena i mimo Čínu. Podle Reuters jde v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady a druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka dnes oznámila i Austrálie.

České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy. Výzvu, aby necestovali do Číny, adresovala občanům své země také například ruská vládní agentura Rosturizm.

Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 17 měst provincie Chu-pej. Dnes k původním 13 přibylo pět nových a v izolaci je tak nyní kolem 56 milionů lidí, napsala AFP.

Obavy z šíření koronaviru dnes v Číně výrazně poznamenalo oslavy lunárního Nového roku. Mnoho lidí raději zůstalo doma, a pokud se někdo odváží ven, pak raději s maskou na obličeji. Z nařízení úřadů snažících se zamezit šíření zhoubného viru jsou zavřené chrámy, významná turisty hojně navštěvovaná místa, kina i divadla.

V Pekingu byly mimo jiné zrušeny tradiční oblíbené chrámové trhy s různými představeními, s hrami pro děti a se stánky, kde se prodávají pochoutky a novoroční suvenýry. Na neurčito je nepřístupné pekingské Zakázané město, stejně jako například Disneyland v Šanghaji.

Čínské úřady rozhodly o rychlém zřízení další nemocnice určené pro lidi nakažené novým koronavirem. Jedna, o níž média informovala v pátek, se buduje ve Wu-chanu a bude mít kapacitu 1000 lůžek. Podle dnešních zpráv se už začala stavět druhá nemocnice, určená pro 1300 pacientů, která by měla být hotova 3. února.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 16:49

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva

Vatikán zveřejnil detaily pohřbu papeže Františka

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben.