reklama

Podle autorů slovníku výraz lockdown odráží sdílenou zkušenost miliard lidí po celém světě. Lexikografové slovníku každoročně sledují korpus zahrnující 9,5 miliardy slov. Z nich vyberou deset nových a význačných termínů. Užití slova lockdown letos zdokumentovali kolem 250.000, loni jen 4000.

Mezi dalšími s pandemií spojenými slovy jsou v první desítce například výrazy: nucená dovolená (furlough), klíčový pracovník (key worker), izolovat se (self-isolate), společenský odstup (social distancing) či koronavirus. Lockdown Collinsův výkladový slovník definuje jako "přísná omezení cestování, společenské interakce a přístupu na veřejná místa".

V první desítce jsou letos také slova, která nejsou spojená s koronavirem, ale odrážejí společenské a politické otřesy letošního roku. Užívání zkratky BLM (hnutí: Black Lives Matter - Na černošských životech záleží) podle lexikografů slovníku stouplo o 581 procent po květnové smrti neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v americkém Minneapolisu. Do výběru anglického slovníku se také dostal výraz "Megxit", který se podobá slovu brexit a označuje letošní oznámení britského prince Harryho a jeho manželky Meghan, že se zříkají svých oficiálních povinností v rámci britské královské rodiny i peněz z veřejných zdrojů.

Dalšími vybranými slovy jsou "TikToker", což je člověk, který sdílí obsah na sociální sítí TikTok, a "mukbang" - výraz pocházející z korejštiny, jenž označuje člověka, který zveřejňuje videa, na nichž konzumuje velké množství jídla.

"Jazyk je odrazem světa kolem nás a roku 2020 dominuje pandemie," uvedla odborná konzultantka Collinsova slovníku Helen Newsteadová. "Lockdown ovlivnil způsob, jakým pracujeme, studujeme, nakupujeme a stýkáme se," dodala.

Loni bylo slovem roku Collinsova slovníku slovní spojení "klimatická stávka", odrážející rok, kdy se 17letá aktivistka Greta Thunbergová stala tváří globálního hnutí za ochranu klimatu. Své slovo roku vybírají také vydavatelé oxfordských slovníků. Loni jím bylo slovní spojení "stav klimatické nouze".