Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus ovlivňuje i naši řeč. Prestižní slovník vybral nové slovo roku 2020

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Slovem roku se podle vydavatelů anglického výkladového Collinsova slovníku stal "lockdown" neboli uzávěra či plošná karanténa. Tu letos mnoho zemí zavedlo s cílem zastavit šíření koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Podle autorů slovníku výraz lockdown odráží sdílenou zkušenost miliard lidí po celém světě. Lexikografové slovníku každoročně sledují korpus zahrnující 9,5 miliardy slov. Z nich vyberou deset nových a význačných termínů. Užití slova lockdown letos zdokumentovali kolem 250.000, loni jen 4000.

Mezi dalšími s pandemií spojenými slovy jsou v první desítce například výrazy: nucená dovolená (furlough), klíčový pracovník (key worker), izolovat se (self-isolate), společenský odstup (social distancing) či koronavirus. Lockdown Collinsův výkladový slovník definuje jako "přísná omezení cestování, společenské interakce a přístupu na veřejná místa".

BREAKING NEWS The Collins Word of the Year is… lockdown. Find out more about #CollinsWOTY 2020 and see the full shortlist here: https://t.co/4ZAEE47p9H#wordoftheyear #CollinsDictionary #lockdown pic.twitter.com/3OLL7RfSwS

— Collins Dictionary (@CollinsDict) November 10, 2020

V první desítce jsou letos také slova, která nejsou spojená s koronavirem, ale odrážejí společenské a politické otřesy letošního roku. Užívání zkratky BLM (hnutí: Black Lives Matter - Na černošských životech záleží) podle lexikografů slovníku stouplo o 581 procent po květnové smrti neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou v americkém Minneapolisu. Do výběru anglického slovníku se také dostal výraz "Megxit", který se podobá slovu brexit a označuje letošní oznámení britského prince Harryho a jeho manželky Meghan, že se zříkají svých oficiálních povinností v rámci britské královské rodiny i peněz z veřejných zdrojů.

Dalšími vybranými slovy jsou "TikToker", což je člověk, který sdílí obsah na sociální sítí TikTok, a "mukbang" - výraz pocházející z korejštiny, jenž označuje člověka, který zveřejňuje videa, na nichž konzumuje velké množství jídla.

"Jazyk je odrazem světa kolem nás a roku 2020 dominuje pandemie," uvedla odborná konzultantka Collinsova slovníku Helen Newsteadová. "Lockdown ovlivnil způsob, jakým pracujeme, studujeme, nakupujeme a stýkáme se," dodala.

Loni bylo slovem roku Collinsova slovníku slovní spojení "klimatická stávka", odrážející rok, kdy se 17letá aktivistka Greta Thunbergová stala tváří globálního hnutí za ochranu klimatu. Své slovo roku vybírají také vydavatelé oxfordských slovníků. Loni jím bylo slovní spojení "stav klimatické nouze".

Témata:  jazyky koronavirus (coronavirus) COVID-19 Velká Británie Black lives matter

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy