reklama

V Německu za uplynulý den přibylo 955 potvrzených případů infekce, v Polsku 658, což je rekordní nárůst. V Polsku má nejvíce nakažených Slezské vojvodství, které sousedí s Českou republikou. Denní přírůstek počtu nakažených nad 600 přitom Polsko zaznamenává od čtvrtka. Nákaza se v zemi potvrdila celkově u 46.346 lidí a zemřelo 1721.

V USA zemřelo v pátek v souvislosti s koronavirem nejméně 1453 lidí, což znamená nejvýraznější denní nárůst od 27. května.

V mnoha evropských státech je pandemie opět na vzestupu po týdnech rozvolňování protiepidemických opatření. Podle berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI) Německo od začátku epidemie registruje 209.653 infikovaných a 9148 zemřelých. Institut ve čtvrtek varoval, že by se mohla v Německu objevit druhá vlna epidemie. Podle RKI za výraznějším nárůstem počtu případů stojí nezodpovědné chování lidí, kteří nedodržují epidemická opatření.

Proti těmto opatřením se ale mnozí Němci bouří. Podle policie až 20.000 lidí dnes vyrazilo do centra Berlína, aby protestovali proti restrikcím. Taková shromáždění dělají úřadům starosti právě kvůli možnému šíření infekce. Na transparentech byly nápisy jako třeba "Jsme nuceni nosit náhubky".

Rusko má dohromady už 845.443 případů nákazy, což je čtvrtý nejvyšší počet na světě. Ministr zdravotnictví Michail Muraško oznámil, že masové očkování proti koronaviru by mohlo v Rusku začít v říjnu.

Na americkém kontinentě jsou znepokojivé nejen počty nově nakažených, ale i počty zemřelých s covidem. V USA, které jsou nejhůře zasaženou zemí podle absolutního počtu nakažených i úmrtí, celkový počet mrtvých s covidem už vystoupil na 153.882, uvedla agentura Reuters. Počet nakažených se zvýšil nejméně o 66.986 na celkem 4,58 milionu. Za celý červenec počet infikovaných vzrostl o 69 procent.

V Mexiku v pátek vystoupil počet mrtvých na 46.688, neboť úřady nahlásily dalších 688 úmrtí s covidem. V pátek země zaznamenala rekordních 8458 nových případů nákazy, dohromady jich měla 424.637.

Téměř 5000 případů nákazy přibylo za uplynulý den na Filipínách, což je pro tuto zemi se 107 miliony obyvatel rekord. Počet nakažených od začátku epidemie se tam už blíží 100.000 a Filipíny jsou druhou nejhůře zasaženou zemí jihovýchodní Asie po 268milionové Indonésii.

Nejvíce případů nemoci covid-19 má však v Asii v absolutních číslech Indie. V zemi, která má 1,3 miliardy obyvatel, se počet prokázaných případů zvýšil za poslední den o 57.000 na 1,69 milionu. Pokud by se ale zohlednil počet obyvatel, pak je v Indii mrtvých s covidem relativně málo, země je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) nyní až na 84. místě. V tomto ohledu si například vede lépe než Česká republika, která je teď podle JHU na 73. místě. Roli ale hraje více faktorů, například četnost testování.

Vietnamské pobřežní město Danang chce na covid-19 nechat otestovat všech 1,1 milionu obyvatel. Z města pochází většina nově nakažených ve Vietnamu. Dnes jich úřady hlásí 40, dohromady už 586. Rekordní nárůst počtu případů nákazy ohlásila třetím dnem rovněž japonská metropole Tokio, kde se nově potvrdilo 472 případů.

Jihokorejské úřady dnes zatkly zakladatele a vůdce náboženského hnutí Sinčchondži, které bylo v únoru centrem šíření koronaviru v zemi. Osmaosmdesátiletý I Man-hi čelí obvinění, že před úřady tajil klíčové informace, čímž bránil trasování. Hnutí Sinčchondži je spojováno s více než 5200 případy nákazy koronavirem, což je 36 procent z celkového počtu.