Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Korupce ve FIFA je zakořeněná, organizace poškodila světový fotbal, soudí EP

FIFA, ilustrační fotografie.
FIFA, ilustrační fotografie.
Foto: Facebook FIFA

Korupce v mezinárodní fotbalové federaci FIFA je hluboce zakořeněná a bující. Uvádí to usnesení k mistrovství světa ve fotbale v Kataru, které dnes schválil Evropský parlament (EP). Podle něj FIFA poškodila obraz fotbalu ve světě. Poslanci také kritizovali velký počet úmrtí zahraničních pracovníků, kteří v Kataru pracovali na výstavbě fotbalové infrastruktury, a vyzvali k odškodnění jejich příbuzných.

Podle europoslanců FIFA svým rozhodnutím uspořádat fotbalové mistrovství v Kataru "vážně poškodila obraz a integritu světového fotbalu". Korupci v organizaci označil europarlament za "bující, systematickou a hluboce zakořeněnou". Katar získal pořadatelství šampionátu za kontroverzních okolností v roce 2010 a od té doby byl prakticky neustále terčem kritiky.

Předseda FIFA Gianni Infantino nedávno označil kritiky mistrovství v Kataru za pokrytce. "My v Evropě zavíráme hranice a lidem z těchto zemí u nás nedovolujeme legálně pracovat. Kdyby nám na nich opravdu záleželo, tak by se k tomu Evropa postavila jako Katar," uvedl Infantino na tiskové konferenci den před začátkem šampionátu.

Europoslanci ve svém dnes schváleném dokumentu litují úmrtí tisíce lidí při přípravě fotbalového šampionátu a poukazují na špatné zacházení a omezená práva, která mají zahraniční pracovníci v Kataru. Katar připravil speciální fond ve výši 320 milionů dolarů (zhruba osm miliard korun), který má odškodnit některá bezpráví. EP vyzval, aby do odškodnění byly zahrnuty všechny oběti špatného zacházení od začátku příprav mistrovství světa. Europoslanci ale přiznávají, že Katar v poslední době pracoval na zlepšení postavení pracovníků ze zahraničí, kteří podle odhadů tvoří přes 90 procent jeho populace.

Europoslanci také arabský stát vyzvali k zrušení trestu smrti, ke schválení a dodržování zákonů proti mučení a nelidskému zacházení či ke zlepšení stavu práv žen a sexuálních menšin. V odůvodnění europoslanci také zmiňují zákaz fotbalistům, který vydala FIFA, nosit duhové pásky na podporu LGBT+ lidí či katarské zákony trestající manželskou nevěru či stejnopohlavní sex.

Témata:  FIFA EU fotbal

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.