Podle europoslanců FIFA svým rozhodnutím uspořádat fotbalové mistrovství v Kataru "vážně poškodila obraz a integritu světového fotbalu". Korupci v organizaci označil europarlament za "bující, systematickou a hluboce zakořeněnou". Katar získal pořadatelství šampionátu za kontroverzních okolností v roce 2010 a od té doby byl prakticky neustále terčem kritiky.

Předseda FIFA Gianni Infantino nedávno označil kritiky mistrovství v Kataru za pokrytce. "My v Evropě zavíráme hranice a lidem z těchto zemí u nás nedovolujeme legálně pracovat. Kdyby nám na nich opravdu záleželo, tak by se k tomu Evropa postavila jako Katar," uvedl Infantino na tiskové konferenci den před začátkem šampionátu.

Europoslanci ve svém dnes schváleném dokumentu litují úmrtí tisíce lidí při přípravě fotbalového šampionátu a poukazují na špatné zacházení a omezená práva, která mají zahraniční pracovníci v Kataru. Katar připravil speciální fond ve výši 320 milionů dolarů (zhruba osm miliard korun), který má odškodnit některá bezpráví. EP vyzval, aby do odškodnění byly zahrnuty všechny oběti špatného zacházení od začátku příprav mistrovství světa. Europoslanci ale přiznávají, že Katar v poslední době pracoval na zlepšení postavení pracovníků ze zahraničí, kteří podle odhadů tvoří přes 90 procent jeho populace.

Europoslanci také arabský stát vyzvali k zrušení trestu smrti, ke schválení a dodržování zákonů proti mučení a nelidskému zacházení či ke zlepšení stavu práv žen a sexuálních menšin. V odůvodnění europoslanci také zmiňují zákaz fotbalistům, který vydala FIFA, nosit duhové pásky na podporu LGBT+ lidí či katarské zákony trestající manželskou nevěru či stejnopohlavní sex.

reklama